Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Gminne dożynki będą w Pilniku

2018-08-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-24 14:04:34)

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

TRADYCJA\\\ Wielkimi krokami zbliżamy się do bardzo ważnego dla rolników święta, połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. To jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to piękna narodowa tradycja.

Każdy rok w rolnictwie jest inny, rzadko zdarza się taki, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. Często muszą się oni zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami. Także i w tym roku przyroda nie szczędziła rolnikom przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury. Ten rok nie należał do łatwych.

— W uprawach powstały wielkie szkody w wyniku suszy, którą została dotknięta większość gmin w Polsce, co utrudniało upragnione zbiory — mówi wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis. — Dlatego pragnę podziękować rolnikom za trud i plony zebrane z wielkim wysiłkiem. To jest właśnie chłopska cierpliwość, upór i nadzieja. Dożynki są przede wszystkim ich świętem. Z ich trudu korzystamy wszyscy. Pozwolę sobie zwrócić się tutaj do rolników: dziękuję za waszą pracę i życzę, aby dożynkowy bochen chleba stał się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Podczas uroczystości dożynkowych symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów będą tradycyjne wieńce dożynkowe przyniesione na mszę świętą, która rozpocznie się o godz 11:00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Wiejskiej 113 w Lidzbarku Warmińskim.

Tym gestem rolnicy gminy Lidzbark Warmiński wyrażą wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Jak na Święto plonów przystało, nie zabraknie także konkursu na "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy’" i "Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze".

Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbędą się w niedzielę 2 września w Pilniku. Ich organizatorami będą Gmina Wiejska Lidzbark Warmiński i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pilniku.
Honory Starostów Dożynek pełnić będą Katarzyna i Paweł Legięć.

Oboje na stałe przyjechali do naszej gminy ze Skierniewic w 2014r, aby prowadzić, rozwijać i modernizować wraz z rodzicami Lidią i Andrzejem Legięć duże Gospodarstwo Rolne "DAR ZIEMI’" w Pilniku. Mają dwoje dzieci: córkę Justynę i syna Sebastiana. Dzieci będą szły z chlebem w korowodzie dożynkowym w strojach ludowych.

Pani Kasia ukończyła Szkołę Rolniczą oraz Studia z Zarządzania Przedsiębiorstwem w Warszawie. Od wielu lat pracuje w biurze. Pan Paweł ukończył Politechnikę Warszawską, Wydział "Samochody i Maszyny Robocze" oraz między innymi podyplomowe Studia Rolnicze na SGGW w Warszawie. Przez wiele lat pracował jako informatyk i zajmował się administracją systemów bilingowych u jednego z operatorów sieci komórkowych.

Obecnie Pani Katarzyna i Paweł Legięć wraz z rodzicami pana Pawła prowadzą gospodarstwo o powierzchni około 500 ha w tym: trwałe użytki zielone 120 ha, zboża 230 ha, kukurydza 80 ha, bobik 70 ha. Państwo Legięć produkują również kwalifikowany materiał nasienny.

Rocznie sprzedawanych jest około 350 ton owsa nasiennego odmiany BINGO. Jakość tego materiału potwierdzona jest przez stałych odbiorców, dla których jest ona kluczowym parametrem. Poza produkcją roślinną gospodarze prowadzą dużą hodowla bydła mlecznego.

Podczas gminnych dożynek w Pilniku wzorem lat ubiegłych nie zabraknie stoisk wystawowych, przy których odwiedzający będą mogli zasmakować regionalnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, Będą też występy zespołów ludowych, atrakcje dla dzieci, wystawy sprzętu rolniczego i stoiska rękodzielnicze.

— 2 września zapraszam wszystkich na uroczyste obchody Dożynek Gminy Lidzbark Warmiński, które odbędą się w Pilniku na terenie Gminy Lidzbark Warmiński — kończy wójt Fabian Andrukajtis. — Życzę wszystkim wspaniałej zabawy dożynkowej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages