środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

LEKCJA HISTORII NIE MUSI BYĆ NUDNA

2018-08-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-24 10:35:15)
Grupy rekonstrukcji historycznej

Grupy rekonstrukcji historycznej

Autor zdjęcia: Robert Dubaj

W ostatnich latach możemy zauważyć, że dosłownie jak grzyby po deszczu powstają grupy ludzi, których łączą te same zainteresowania i chcą dzielić się tym z innymi. Mowa tu o miłośnikach historii i grupach rekonstrukcji historycznej.

Mamy w kraju cały wachlarz odtwarzanych epok, od średniowiecza do czasów współczesnych. Nasz region nie jest w tym odosobniony i też mamy, propagujące żywe lekcje historii, grupy takich osób. Możemy tu wspomnieć o Wileńskim Pułku Muszkieterskim, który jest grupą zrzeszającą miłośników epoki napoleońskiej.

Rekonstruktorzy z Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego przedstawiają sylwetki żołnierzy piechoty rosyjskiej z XIX wieku, w której szeregach służyli również Polacy. Grupa ta jest gospodarzem i organizatorem corocznej "Bitwy pod Heilsbergiem", która odbywając się na początku czerwca, przyciąga tłumy widzów.

W Lidzbarku Warmińskim i okolicach działają też rekonstruktorzy nie tylko innych oddziałów epoki napoleońskiej takich jak: 33 Pułk Piechoty Liniowej, Pruski 21 Fizyljerski Batalion von Stutterheim, 4 Pułku Jagierskiego, ale też epoki wczesnego średniowiecza, czy miłośników historii ostatniej wojny.

Przykładem takiej grupy, zrzeszającej miłośników tego okresu historii w naszym regionie jest Grupa Historyczna Ostpreussen. Z uwagi na fakt, że tereny nasze to dawne Prusy Wschodnie, sylwetki jakie odtwarzają członkowie Ostpreussen, to walczące strony konfliktu na tym terenie, a mianowicie niemiecki Wehrmacht i radziecka Armia Czerwona, ale nie tylko.

Możemy wśród nich zobaczyć na żywo jak wyglądała sylwetka walczącego w tamtym okresie żołnierza polskiego, oddziału partyzanckiego czy Armii Krajowej, a nawet rekonstrukcję sylwetek ludności cywilnej z tamtego okresu.

Wszystkich ich łączą wspólne zainteresowania. Każda z tych osób ma swoje życie osobiste, rodzinne, pracuje jak zwykły "szary człowiek", jednak znajdują czas na to, aby nałożyć swój historyczny ubiór (nie lubią nazywać go kostiumem), oporządzenie i dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi.

Biorą udział w inscenizacjach większych i mniejszych, piknikach historycznych, spotkaniach, a nawet uczestniczą w produkcjach filmowych.

Wiedza, przygotowanie, autentyczność ubiorów, sprzętu i oporządzenia jakie nam pokazują, wzbudzają w oglądających ciekawość, podziw i na pewno przybliżają realia tamtych czasów.

Dokładne odtworzenie najdrobniejszych detali, taktyki działania na ówczesnym polu walki, odgłosy wybuchów, uczucie ciepła na twarzy bijącego od ognistego podmuchu efektów pirotechnicznych czy nawet drżenie ziemi pod stopami spowodowane przez przejeżdżający w pobliżu ciężki czołg, powoduje, że każdy choć przez chwilę odczuje realizm tamtych czasów.

Takie doznania sprawiają, że każdy zastanowi się nad tym jak to widzieli i czuli autentyczni uczestnicy minionych wydarzeń na zakrętach historii.

Rekonstruktorzy nie propagują żadnych ideologii, nie są też głosicielami skrajnych poglądów. To ludzie, których historia danego okresu jest sposobem na odpoczynek, to ich hobby.

Chcą swoimi zainteresowaniami zarazić innych poprzez pokazanie na żywo tego, o czym możemy się dowiedzieć jedynie ze słowa pisanego.

Taka żywa wersja lekcji historii z pewnością zostanie w głowie widza na dłużej, niż niejeden tworzony nudnym, podręcznikowym językiem tekst.

Członkowie tych grup dbają o to, aby historia została przekazana młodszym pokoleniom, co daje jej szansę na przetrwanie. Każdy kraj, każdy region, każde miejsce ma swoją historię. Jedna jest lepsza, bardziej przyjazna, inna jest może tragiczniejsza i bardziej burzliwa, ale warto zawsze o niej pamiętać.

Ci miłośnicy historii nie zapominają też o pozostałych do czasów teraźniejszych śladach po minionych epokach. Obejmują opieką miejsca związane z wydarzeniami historycznymi tamtych okresów, pielęgnują takie między innymi cmentarze i pomniki.

Przykładem może być biegnąca na naszym terenie, malowniczo usytuowana wśród warmińskiej przyrody linia umocnień niemieckich zwana Trójkątem Lidzbarskim. To szereg schronów betonowych różnego rodzaju, w różnym stanie zachowania.

Dzięki pomocy takich miłośników, we współpracy z lokalnymi instytucjami w lesie, w okolicy Orneta – Kaszuny powstała ścieżka edukacyjna, na której możemy poznać historię fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Na terenie skansenu odtworzono okopy, zrekonstruowano ziemiankę na podstawie oryginalnych planów z tamtego okresu.

Ścieżka turystyczna "Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego" na terenie Nadleśnictwa Orneta została otwarta jesienią 2014 roku i od początku istnienia cieszy się wielkim zainteresowaniem odwiedzających. Można na niej spotkać nie tylko osoby mieszkające w pobliżu, całe rodziny z dziećmi, ale często nawet ludzi z odległych stron naszego kraju.

Szlak cieszy się pozytywną opinią jako miejsce na spędzenie wolnego czasu, odpoczynku na łonie pięknej przyrody, a przy okazji spaceru możemy "liznąć" trochę historii, a jeśli mamy szczęście, to na szlaku spotkamy rekonstruktorów przebranych w mundury z odległego okresu, gdyż to teren, gdzie organizowane są manewry grup rekonstrukcji, a czasem też rekonstrukcje historyczne, w których biorą udział także fascynaci historii z zagranicy.
Do zobaczenia na szlaku historii!
Andrzej Kosakowski
(uczestnik warsztatów dziennikarskich w Ornecie)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages