Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Dwa ogniska wirusa ASF w sąsiednich powiatach

2018-08-13 15:27:45 (ost. akt: 2018-08-14 13:27:01)

Autor zdjęcia: materiały starostwa

W związku rozprzestrzeniającym się wirusem ASF oraz wystąpieniem kolejnych obszarów zagrożonych wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń 13 sierpnia 2018 r. w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W gospodarstwie położonym w miejscowości Spytajny (gmina Bartoszyce) stwierdzono chorobę zakaźną zwierząt — afrykański pomór świń.

Kolejne ognisko choroby odnotowano w miejscowości Kowale, (Gmina Pieniężno).

Obszarem zapowietrzonym określa się obszar o promieniu trzech kilometrów od wystąpienia ogniska choroby.

Obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń sięga 7 kilometrów poza obszar zapowietrzony, w którego granicach znajduje się między innymi powiat lidzbarski W pierwszym przypadku chodzi o gminę Kiwity, w drugim o gminę Orneta.

Podczas posiedzenia Powiatowy Lekarz Weterynarii Krzysztof Rudziński poinformował o działaniach jakie należy podjąć aby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa:

— zachowania zasad higieny, oczyszczanie i odkażanie oraz dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt,
— zgłaszanie miejsc, w których przebywają świnie,
— niezwłoczne powiadamianie Powiatowego Lekarza Weterynarii o wszystkich przypadkach padłych świń w gospodarstwie.

Bardzo ważne jest również oznakowanie terenu poprzez umieszczanie na granicach obszaru trwałych tablic z wyraźnym czytelnym napisem „UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ. OBSZAR ZAGROŻONY”.

Do zadań zarządców dróg publicznych należy wyłożenie mat dezynfekcyjnych, a także ich utrzymanie w stanie wilgotnym w miejscach wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Posiedzenie w starostwie otworzył i powitał gości Starosta Lidzbarski Jan Harhaj. W spotkaniu uczestniczyli: Cezary Kalinowski — p.o. zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim, Dariusz Iskra — p.o. Dyrektora ZDP w Lidzbarku Warmińskim, Ireneusz Popiel — Burmistrz Ornety, Fabian Andrukajtis — Wójt Gminy Lidzbark Warmiński, Wiesław Tkaczuk — Wójt Gminy Kiwity, Agnieszka Jankowska — Kierownik Oddziału Powiatowego ARiMR w Lidzbarku Warmińskim, Marek Kuźniewski — Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w Powiecie Lidzbarskim oraz Zbigniew Salmanowicz — Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lidzbarku Warmińskim.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grzybiarz #2555257 | 81.163.*.* 14 sie 2018 11:24

    Myśliwi nie strzelają do dzików...Wola sarny i Jelenie... Dziki w tej liczbie stanowią zagrożenie dla ludzi spacerujących obok lasu, po polach czy grzybiarzy oraz wyrządzają ogromne szkody dla rolników, wypadki drogowe. Prawdę mówiąc dzik w naszych lasach i na przedmieściach to szkodnik. Mam nadzieję że przez opieszałość naszych władz i nie poproszenie wojska o ograniczenie pogłowia dzika, zdechną wszystkie dziki w lasach wraz ze świniami w chlewniach i będzie spokój. Przecież po odstrzale dzików można by wyprodukować konserwy dla wojska, pomocy społecznej i na handel. Cala akcja odstrzału dzików nie jest problemem finansowym bo łatwo by się zwróciła a może byłby z tego zarobek nie mówiąc o zysku płynącym z większego bezpieczeństwa wszystkich dookoła

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages