Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

To był dzień z Wileńskim Pułkiem Muszkieterskim

2018-07-25 13:03:22 (ost. akt: 2018-08-02 12:59:13)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wileński Pułk Muszkieterski

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wileński Pułk Muszkieterski

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

W ostatnią sobotę 28 lipca Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wileński Pułk Muszkieterski zaprosiła na dioramę przy małym amfiteatrze obok Lidzbarskiego Domu Kultury. Można było przenieść się na kilka godzin do czasów Napoleona Bonaparte.

Przez kilka godzin można było oglądać między innymi przedmioty używane w obozie podczas rekonstrukcji, broń i umundurowanie, reprodukcję obrazu Wojciecha Kossaka "Walka o sztandar w bitwie pod Heilsbergiem" oraz działko, będącego efektem pracy jednego z żołnierzy WMP, ale też napić się herbaty z malinami w towarzystwie rekonstruktorów.

Rekonstruktorzy rozdawali też foldery propagujące Wileński Muszkieterski Pułk i bitwę pod Heilsbergiem (jako wydarzenie i jako inscenizację), zaprezentowali teksty popularnonaukowe i literackie odnoszące się początków XIX w.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wileński Pułk Muszkieterski powstała w 2007 roku. Siedzibę ma w "starym ratuszu", czyli w Domu Środowisk Twórczych "Ratusz" w Lidzbarku Warmińskim. Jej dowódcą jest dr Sławomir Skowronek.
Członkowie GRH WMP, poza działalnością zawodową i rekonstrukcyjną, zajmują się między innymi naprawą broni, odlewaniem ołowianych kul, szyciem elementów umundurowania, kowalstwem, rękodziełem artystycznym, publikacjami naukowymi i popularnonaukowymi, pisaniem powieści, przekładami z obcych języków, produkcją filmów oraz uczestniczą w imprezach kulturalnych.

Organizują także gry uliczne, współuczestniczą w organizacji zawodów strzeleckich z broni czarnoprochowej.

Są współorganizatorami rekonstrukcji bitwy pod Heilsbergiem. Najmłodszy uczestnik eventów to kilkuletnia dziewczynka, a najstarszy zbliża się do sześćdziesiątki.

Grupa podtrzymuje tradycje Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego — regimentu rosyjskiej piechoty liniowej, utworzonego we wrześniu 1805 roku w ramach rozbudowy armii przez cara Aleksandra I Romanowa. Do pułku, który brał między innymi udział w bitwie pod Heilsbergiem, należeli między innymi Polacy.

GRH Wileński Pułk Muszkieterski działa pod patronatem i w kooperacji z Lidzbarskim Domem Kultury.
lub


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 3couv54 #2548227 | 195.136.*.* 2 sie 2018 17:12

    XDD

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2543476 | 195.136.*.* 25 lip 2018 19:03

    Będzie to swoista przestroga przed morderstwami wojny ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages