Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Pamiątka po Czarnym Huzarze

2018-07-09 14:12:33 (ost. akt: 2018-07-09 14:16:26)
Medal to bardzo rzadka pamiątka związana z pomnikiem Czarnego Huzara, który stał kiedyś na Placu Wolności.

Medal to bardzo rzadka pamiątka związana z pomnikiem Czarnego Huzara, który stał kiedyś na Placu Wolności.

Autor zdjęcia: Tomasz Piątek

Lidzbarczanin Tomasz Piątek znany jest z kolekcjonowania pamiątek z czasów przedwojennych z Lidzbarka Warmińskiego i okolic. Niedawno natrafił na rzecz szczególną.

To bardzo rzadka pamiątka związana z pomnikiem Czarnego Huzara upamiętniającym bitwę pod Heilsbergiem w 1807 roku po 105 latach znowu w Lidzbarku. Monument do 1945 roku znajdował się w centralnej części obecnego Placu Wolności.

Aluminiowy krążek grubości 5mm wybity został najprawdopodobniej wiosną 1913 roku w norymberskiej firmie medalierskiej Werkstatt Lauer. Jest bardzo dobrze wykonany, nakład mógł wynosić około 100 może 150 egzemplarzy. Na awersie widniej pomnik od strony zachodniej, rewers ozdabia inskrypcja z gałązką wawrzynu.

Prawdopodobnie został zamówiony przez magistrat miasta i rozdany osobom zaangażowanym w stworzenie heilsberskiego monumentu, odsłoniętego w poniedziałek 18 sierpnia 1913 roku. Wątpliwe jest, że dostał go każdy uczestnik tamtych wydarzeń.

Do tej pory jeden egzemplarz medalu był znany tylko ze zdjęcia, opisał go między innymi Sławomir Skowronek w swojej książce "Guttstadt i Heilsberg..." Świadczy to o jego rzadkości. Być może istniały też cynkowe, miniaturowe wersje pomnika sprzedawane jako pamiątki? Tego jeszcze niestety nie wiemy.
Tomasz Piątek

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IPN #2534284 | 193.243.*.* 11 lip 2018 10:07

  Ciekawe, czy jeśli ten pomnik jakimś cudem dotrwałby do obecnych czasów, to też zostałby zniszczony?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. śmieszek #2533414 | 46.170.*.* 10 lip 2018 08:56

  może pomyślimy o takiej pamiątce żeby zostało coś po naszych czasach? może medaliki z górą krzyżową zasłoniętą przez polmlek? może łynę zalaną białą substancją pochodzenia mlecznego? może miłościwie nam panującego starostę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages