Niedziela, 19 sierpnia 2018. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

2018-06-06 12:00:27 (ost. akt: 2018-06-06 13:57:13)
Wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego będzie można podziwiać od 8 czerwca do 7 października 2018 roku.

Wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego będzie można podziwiać od 8 czerwca do 7 października 2018 roku.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Zamek w Lidzbarku Warmińskim Oddział Muzeum Warmii i Mazur organizuje wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wernisaż odbędzie się w czwartek 7 czerwca, o godzinie 17.00 a wystawę będzie można podziwiać od 8 czerwca do 7 października 2018 roku.

Wystawa prezentuje wybór z najważniejszego zbioru prac fotograficznych artysty, z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kolekcja fotografii Zdzisława Beksińskiego z lat 1953-1959 to własny wybór artysty, pokazujący pełny obraz poszukiwań i dokonań w dziedzinie fotografii awangardowej.

Głównym kryterium wyboru prac na lidzbarską ekspozycję była jest idea pokazania pełnego spectrum twórczości Beksińskiego w dziedzinie fotografii. Zobaczymy znakomite akty, studia portretowe, fotografię eksperymentalną, zdjęcia pejzażowe, montaże. Są to oryginalne prace artysty, fotografie na papierze, czarno-białe odbitki bromowosrebrowe.

„Zdzisław Beksiński fotografią zajmował się stosunkowo krótko, w latach 1953–1959. W tym czasie stworzył jednak dzieła wybitne, dziś zaliczane do najciekawszych w historii polskiej fotografii.

Znaczną część swych fotografii, bo blisko 150, Zdzisław Beksiński podarował Muzeum Narodowemu we Wrocławiu i jest to największy w Polsce zbiór dzieł fotograficznych artysty. Na wystawie prezentujemy prace wybrane spośród najbardziej interesujących z kolekcji, które choć stanowią zaledwie niewielki jej wycinek, to doskonale ilustrują poszukiwania twórcy. Znajdziemy tu portrety, akty, quasi-reporterskie widoki miasteczka, kompozycje abstrakcyjne oraz montaże. Wszystkie fotografie dość specyficznie przedstawiają temat, niejako wychodząc poza niego, tak jakby artysta uciekał od rzeczywistego przedmiotu, który przecież musiał uprzednio znaleźć się przed obiektywem.

Ludzka postać zostaje pokawałkowana, twarz rozcięta krawędzią kompozycji, zasłonięta bądź zupełnie wydarta, widok miasteczka jest wycinkiem przestrzeni „pomiędzy” – z pozoru nie przedstawiającym nic interesującego. Zdjęciom niejednokrotnie towarzyszą tytuły dopełniające dzieło. Są sugestywne, podsuwają widzowi odpowiednie skojarzenia, kształtują odbiór. Artysta uważał obecność warstwy tekstowej i wizualnej za podstawową właściwość fotografii, a ich relację za interesującą i ważną, gdyż dopiero ich zestawienie można jego zdaniem nazwać sztuką. To właśnie refleksja nad tymi dwoma elementami doprowadziła go do stworzenia serii montaży, które krytycy nazwali antyfotografią i które stały się ostatnią wypowiedzią artysty w tej technice.

Zdjęcia Zdzisława Beksińskiego stanowią interesującą analizę medium i świadczą o dużej świadomości artystycznej oraz o tym, jak różnorodne były źródła jego inspiracji, jak choćby surrealizm, twórczość Juana Miró, Jeana Arpa czy Man Raya. Zdjęcia te zapowiadają też częściowo jego malarstwo – są równie niepokojące i fantastyczne”.
Małgorzata Santarek
Więcej informacji udzieli Małgorzata Jackiewicz-Garniec pod numerem telefonu 517 842 442.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages