Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Jedyny taki ogród biblijny w północnej Polsce

2018-05-24 08:51:20 (ost. akt: 2018-05-24 19:12:29)
Lidzbarski Ogród Biblijny zostanie dzisiaj, w czwartek 24 maja, poświęcony. Powstał przy parafii p.w. św. Andrzeja Boboli przy ul. Polnej

Lidzbarski Ogród Biblijny zostanie dzisiaj, w czwartek 24 maja, poświęcony. Powstał przy parafii p.w. św. Andrzeja Boboli przy ul. Polnej

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Jest jednym z sześciu w Polsce, a jedynym na północ od Warszawy. W Lidzbarku Warmińskim przy kościele p.w. św. Andrzeja Boboli powstał ogród biblijny, który przybliża zwiedzającym wydarzenia opisane w Starym i Nowym Testamencie.

— Nasz ogród biblijny jest jedynym tego typu miejscem na Warmii i Mazurach — opowiada ks. Piotr Duksa, proboszcz parafii p.w. Andrzeja Boboli w Lidzbarku Warmińskim. — Został podzielony na dwie części — Stary Testament i Nowy Testament. Przedstawia dwanaście scen biblijnych. Ilustrują je elementy architektury, rośliny i cytaty biblijne.

W ogrodzie ustawiono 11 ławek. Posadzono tysiąc roślin. Te występujące w Piśmie Świętym zostały opatrzone tabliczkami informacyjnymi z ich nazwą w języku polskim i łacińskim oraz odpowiednim cytatem biblijnym. Wśród nich można odnaleźć zioła, takie jak hyzop, czy kolendra, ale też krzak róży, czy jabłoń. Jest również winnica.

Ogród ma charakterystyczną małą architekturę, nawiązującą do Biblii. Znajdziemy więc w nim miejsce symbolizujące Raj, Studnię Jakubową przy której Jezus spotkał Samarytankę, Wieżę Babel, gdzie Bóg podzielił ludzi na różne narody, czy drabinę — drogę do nieba.

— Drabina wskazuje nam na to, co mamy czynić w codziennym życiu, aby być blisko Boga, a kiedyś spotkać się z nim w niebie — wyjaśnia ks. Piotr Duksa.
Ciekawostką są kamienie symbolizujące Siedem grzechów głównych. Warto wspomnieć, że klasyfikacji podstawowych grzechów i wad człowieka, od których wywodzą się wszystkie inne grzechy wprowadził święty Grzegorz Wielki, który był papieżem w latach 540-604.

— Dodatkową atrakcją ogrodu jest „chińczyk biblijny” – gra dla dzieci, młodzieży i dorosłych o wymiarach 5 na 9 metrów, umiejscowiona na kostce brukowej — kontynuuje proboszcz parafii p.w. św. Andreja Boboli w Lidzbarku Warmińskim. — Celem graczy jest przeprowadzenie swoich pionków przez wszystkie księgi Pisma Świętego z pozycji początkowej, którą jest „domek” do końcowej — „niebo”.
Pierwszy na świecie ogród biblijny powstał w 1957 roku przy kościele w Kalifornii i stał się przykładem dla innych parafii. W Polsce ogrody biblijne poza Lidzbarkiem Warmińskim są w Proszowicach, Myczkowcach, Chorzowie, Muszynie i Puławach.
Stanowią symboliczne miejsce spotkania człowieka z Bogiem, sprzyjają refleksji modlitwie i medytacji, ale też są miejscem wypoczynku, wytchnienia, relaksu.
Piękne oświetlenie ogrodu biblijnego w Lidzbarku Warmińskim sprzyja temu tak w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Inwestycja została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego programem w zakresie „Budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej”.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zielony ludzik #2513113 | 79.124.*.* 4 cze 2018 12:23

  pospólstwu zakazy , nakazy i kazania o życiu w ubóstwie a sami żyją jakby byli w Bizancjum bawiąc się w nieomylnych zbawiaczy ludzkich dusz - bynajmniej nie za boską walutę która nazywa się ; bóg zapłać

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. UPS #2511354 | 213.5.*.* 1 cze 2018 13:09

  Kto tę szkaradę wykonał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #2507619 | 195.136.*.* 25 maj 2018 11:24

  Wejście jest dla każdego darmowe, a lokalnym ateistom radnym, poetom, redaktorom mogło ciśnienie się podnieść z tego powodu !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. to takie pomocne potrzebujacym pomocy i miłos #2507591 | 193.46.*.* 25 maj 2018 10:15

   to takie pomocne potrzebujacym pomocy i miłosierdzia

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. TOM #2507585 | 83.28.*.* 25 maj 2018 09:55

   Załosny to jesteś ty BARBARZYŃCO

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages