"Sto razy sto" w Oranżerii Kultury

2018-05-22 08:57:01(ost. akt: 2018-05-22 09:22:00)

Autor zdjęcia: Wojciech Wójcik

Oranżeria Kultury – Miejska Biblioteka Pedagogiczna realizuje projekt "100 x 100", którym chce uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu odbędzie się wiele działań edukacyjno-kulturalnych.
Będą to między innymi: zajęcia edukacyjne, Maraton Czytania, koncerty, Salon Literacki, wystawy czy ogólnopolski konkurs plastyczny „Słowem Malowane”.
Chcemy również opracować listę 100 utworów poezji i prozy, które nam, Polakom, kojarzą się z ojczyzną, dzieciństwem, pieśniami patriotycznymi i utworami muzycznymi. Ostateczną listę stworzoną wspólnie z mieszkańcami Lidzbarka, turystami, Gośćmi Oranżerii zaprezentujemy w listopadzie.

Wydarzenia literackie otworzył Salon Literacki, który był zwieńczeniem obchodzonego corocznie przez Oranżerię Maratonu Czytania. 8 maja odbyło się spotkanie i warsztaty z Anną Skowrońską - autorką książek „Alfabet Polski” oraz „Alfabet Niepodległości”. Oba wydawnictwa w niezwykle interesujący i zabawny sposób, ukazują najważniejsze hasła i tematy kojarzące się z polskością. Możecie je również wypożyczyć w naszej bibliotece.
Pierwszą wystawę otworzyliśmy 27 kwietnia. To „Pieśń ujdzie cało” - ekspozycja przedstawiająca ilustracje do polskich pieśni patriotycznych. Autorami prezentowanych prac są wybitni, polscy artyści, twórcy, m.in. Wilkoń, Stanny, czy Wasiuczyńska. Kolejną - „A to Polska właśnie...w cytatach z literatury” - autorstwa Darii Mielcarzewicz - będącą spotkaniem z literaturą polską w nietypowej formie sztuki użytkowej zobaczymy późnym latem. Jesienią zaprezentujemy wystawę pokonkursową corocznego, ogólnopolskiego konkursu „Słowem Malowane”. Już teraz zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Nasza lista 100 x100 stanie się tematem przewodnim tegorocznej edycji.

Kolejną ścieżką są koncerty i warsztaty muzyczne. Wydarzenia rozpoczął w marcu koncert chopinowski w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki, Wydziału Sztuki UW-M w Olsztynie. Kolejny koncert – Na polską nutę – wybrzmiał 14 maja utworami najwybitniejszych polskich kompozytorów. Za nami warsztaty muzyczne „Z pieśnią przez pokolenia”, na których Oranżerię wypełniły melodie polskich pieśni patriotycznych.

Przez cały rok proponujemy uczniom i grupom zorganizowanym zajęcia edukacyjne związane z tematem Polski: Hymny Polskie — od 13 do 19 lat; Kraina, która się w sercu zaczyna — od 6 do 19 lat; The best of Poland — od 10 do 12 lat oraz Symbole Polski — od 6 do 10 lat.

Wszystkie te wydarzenia będą dla nas okazją do zbierania, czytania i upowszechniania tekstów literackich związanych z Polską i polskością. Dołączcie do nas i podzielcie się swoimi ulubionymi utworami. Stwórzcie z nami listę 100 x 100. Propozycje tytułów przyjmujemy w bibliotece, na organizowanych przez nas wydarzeniach i spotkaniach, bądź pocztą elektroniczną.
Pracownicy MBP


Chcemy opracować listę 100 utworów poezji i prozy, które kojarzą się z ojczyzną, dzieciństwem, pieśniami patriotycznymi i utworami muzycznymi.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5