Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

W lidzbarskiej ciepłowni Veolia Północ stanęło sześć uli

2018-05-17 11:05:25 (ost. akt: 2018-05-17 11:31:13)
W lidzbarskiej ciepłowni Veolia Północ stanęło sześć uli

W lidzbarskiej ciepłowni Veolia Północ stanęło sześć uli

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Sześć nowych uli stanęło w poniedziałek 14 maja na terenie ciepłowni przy ul. Astronomów w Lidzbarku Warmińskim. To społeczna akcja zainicjowana przez Fundację Veolia Polska. Ule trzeba było najpierw zrobić. Chętnych nie brakowało.

To była akcja w ramach wolontariatu pracowniczego. Wzięli w niej udział pracownicy ciepłowni Veolia Północ z Lidzbarka Warmińskiego i Dobrego Miasta.

Jako wolontariusze pojawili się też mieszkańcy miasta niezwiązani z firmą, wśród nich burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, Starosta Powiatu Lidzbarskiego Jan Harhaj oraz młodzież.

Wolontariusze najpierw wysłuchali prezentacji doświadczonego pszczelarza Kamila Baj, założyciela "Pszczelarium", który wprowadził wszystkich obecnych w sali konferencyjnej Veolii w świat rodzin pszczelich.

Goście i gospodarze obiektu dowiedzieli się nie tylko podstawowych informacji o budowie i życiu tych pożytecznych owadów, ale też poznali ciekawostki, a przede wszystkim prelegent przekonał wszystkich do pszczelarstwa miejskiego.

— Często słyszę pytanie o to, czy miód z pasiek miejskich nie jest zanieczyszczony — mówił podczas spotkania. — Otóż nie. Miód jest dokładnie badany i jest czysty.

Spotkanie było także okazją do wręczenia trzem lidzbarskim świetlicom symbolicznych czeków na granty o wartości tysiąca złotych.

Po wykładzie przyszedł czas na warsztaty, czyli na własnoręczne wykonywanie uli. Wolontariusze po instruktażu zbijali poszczególne elementy każdego z uli oraz je impregnowali, malowali i zakładali węzę.

Praca trwała kilka godzin, ale się opłacała. Pszczoły będą zapylały kwiaty zieleni miejskiej oraz, co równie ważne, produkowały smaczny i zdrowy miód.

— Tego rodzaju akcje wolontariackie stanowią doskonałą okazję do wspólnego działania na rzecz środowiska, przyrody i ochrony bioróżnorodności, a także wzajemnej współpracy i integracji — powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski. — Ta w Lidzbarku Warmińskim będzie początkiem dłuższej współpracy polegającej między innymi na organizowaniu zajęć edukacyjnych na terenie pasieki, dla szkół i placówek z terenu miasta.

Od kilku lat można zauważyć masowe umieranie pszczół. Naukowcy próbują dociec co jest tego przyczyną. Niektórzy twierdzą, że warroza, choroba, która atakuje czerw i dorosłe osobniki.

Osłabione nią pszczoły są atakowane przez inne choroby. Inni, że to skutek oprysków i nawożenia pól.

Odbudowa rojów jest trudna i kosztowna, dlatego każda akcja tworzenia pasieki jest niezwykle cenna.

Fundacja Veolia Polska ma już swoją pasiekę w Zamościu, Teraz przyszedł czas na Lidzbark Warmiński. Warto wiedzieć, że jeden ul zasiedla ok. 50 tys. pszczół, jednak żyją bardzo krótko 5-6 tygodni.

Marcin Orłowski – Prezes Zarządu Veolia


W lidzbarskiej ciepłowni Veolia Północ stanęło sześć uli
— Co przyświeca Veolii w działaniach na rzecz ochrony środowiska w miejscowościach takich, jak Lidzbark Warmiński?
— Przede wszystkim, realizując nasze projekty kierujemy się zasadą współpracy międzysektorowej, a więc łączącej samorząd z biznesem i organizacjami wywodzącymi się np. z III sektora. Taka współpraca generalnie przyczynia się do lepszego rozwoju miejscowości, w których działamy jako grupa Veolia. Jednocześnie czujemy się odpowiedzialni za racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz za naszych interesariuszy, w tym za lokalne społeczności. Nasza rola polega na wzmacnianiu kapitału społecznego, co oznacza, że budujemy długofalowe relacje z przedstawicielami samorządów, a projekty jakie realizujemy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu za pośrednictwem naszej fundacji korporacyjnej, Fundacji Veolia Polska, przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju tych miejscowości.

Daniel Domeracki – Dyrektor Regionu Lidzbark Warmiński


W lidzbarskiej ciepłowni Veolia Północ stanęło sześć uli


— Działania Veolii Północ nakierowane na współpracę ze społecznościami lokalnymi w dziedzinie ochrony środowiska i wspierania bioróżnorodności pozwalają nam na budowanie dobrych, otwartych na dialog i współpracę, relacji z naszymi partnerami, jakimi są dla nas władze samorządowe. Taka współpraca to rozwiązanie o charakterze win-win, korzystne dla obu stron. Łączymy siły w akcjach wolontariackich, takich jak ta zorganizowana w Lidzbarku, aby zrealizować pożyteczne dla środowiska przedsięwzięcie. W tym przypadku było nim przygotowanie i zainstalowanie pasieki w Lidzbarku Warmińskim, na terenie ciepłowni należącej do Veolii Północ. Problem ginących pszczół staje się coraz bardziej palący, jest już zjawiskiem globalnym, któremu my zdecydowaliśmy się aktywnie przeciwdziałać.

Izabela Rakuć-Kochaniak — Dyrektor ds. CSR, Fundacja Veolia Polska


— Proszę przybliżyć nam Fundację Veolia Polska, czym się zajmuje?
— Fundacja Veolia Polska realizuje projekty, które doskonale wpisują się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (tzw. Sustainable Development Goals), jakie zostały ogłoszone przez ONZ w 2015 roku. Dwa główne cele, które przyświecają naszym działaniom to Cel 15: Życie na lądzie oraz Cel 11: Zrównoważone miasta i społeczności. Są one dla nas swoistymi drogowskazami, pozwalającymi szukać coraz to nowych pomysłów na projekty uwzględniające potrzeby lokalnych społeczności, otaczającej nas przyrody, ale także naszych pracowników. Mamy świadomość ogromnej potrzeby działań w obszarze ochrony środowiska i różnorodności biologicznej, a pracownicy Grupy Veolia zaangażowani w akcje takie, jak ta w Lidzbarku, są naszymi najlepszymi ambasadorami. Bardzo cieszymy się z wyjątkowo udanej współpracy z Burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, który podobnie jak my w Veolii, zwrócił uwagę na konieczność, a przede wszystkim możliwość, zmniejszania niekorzystnego wpływu człowieka na przyrodę, ale także na obowiązek promowania proekologicznych postaw, np. wśród lidzbarskiej młodzieży.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages