środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Światowe prawykonanie "Mazurka Jankiela" Ryszarda Sielickiego

2018-05-17 10:39:15 (ost. akt: 2018-05-17 11:07:50)
Niewątpliwie koncert dostarczył pięknych wrażeń, o czym świadczyły udzielane na gorąco recenzje.

Niewątpliwie koncert dostarczył pięknych wrażeń, o czym świadczyły udzielane na gorąco recenzje.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Światowe prawykonanie "Mazurka Jankiela" Ryszarda Sielickiego miało miejsce 14 maja podczas koncertu "Na polską nutę" w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Tego wieczoru przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili wyborni artyści związani z olsztyńskim i warszawskim środowiskiem muzycznym, tacy jak pianistka Agnieszka Panasiuk i klarnecista Dominik Jastrzębski, którzy uczestniczą w wydarzeniach muzycznych od czasu Inauguracji Oranżerii Kultury oraz występująca po raz pierwszy skrzypaczka Agnieszka Marucha.

Debiutująca na scenie artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistką, kameralistką, pedagogiem oraz koncertmistrzem renomowanych zespołów muzycznych.
Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym, wykonuje kompozycje wszystkich epok.

Program koncertu zawierał utwory wybitnych kompozytorów polskich.
Organizatorom zależało, aby nie zabrzmiały jedynie utwory znanych twórców jak Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, ale wielu innych, w tym współczesnych, takich jak Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Iwona Kisiel.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt prawykonania kompozycji Ryszarda Sielickiego "Mazurek Jankiela", autora zmarłego w 2005 roku.

Wydarzenie zostanie odnotowane w wydawnictwie nutowym, w którym po raz pierwszy zostaną opublikowane utwory Sielickiego.
W repertuarze znalazła się też muzyka filmowa. Piękny walc autorstwa Wojciecha Kilara z "Ziemi obiecanej" czy temat z filmu "Polskie drogi" – kompozycja Andrzeja Kurylewicza to muzyczny kawałek naszej historii i kultury.

Najważniejsze w odbiorze są emocje, a tych nie brakowało na twarzach słuchaczy, na których pojawiały się zaduma, wzruszenie, ale też radość. Najczęściej padały wypowiedzi o przeżyciu wzruszających chwil, wirtuozerii wykonania czy wspomnieniach wywołanych prezentowaną muzyką. Natomiast wykonawcy docenili spontaniczne reakcje publiczności, dziękując za ciepłe przyjęcie i gromkie owacje. Ten niecodzienny koncert Oranżeria Kultury zorganizowała w cyklu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages