Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Edukacyjny kwiecień w UTW

2018-05-17 09:46:38 (ost. akt: 2018-05-17 09:51:21)
 Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim chętnie korzystają z wykładów i zajęć w LDK

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim chętnie korzystają z wykładów i zajęć w LDK

Autor zdjęcia: materiały UTW

Lidzbarscy słuchacze UTW na cotygodniowych spotkaniach, oprócz zajęć sportowych (wycieczki, rajdy, ogniska, senioriady), językowych, artystycznych starają się poszerzać wiedzę z różnych dziedzin nauki, kultury, życia społecznego.

Poznają wspaniałych ludzi o wielkiej wiedzy, fachowości, pasjach. W miesiącu kwietniu wysłuchali kilku pouczających wykładów o różnorodnej tematyce. Np. Prof. Jerzy Bralczyk — w ramach wideo — konferencji przedstawił temat „Jak mówić, żeby nas słuchano?”.

Było to spotkanie w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.
Tajniki naszego języka i różne zachowania które zobrazował prof. Barlczyk głęboko zapadały w pamięć wszystkim słuchaczom.
Pan Lech Darski nauczyciel geografii bartoszyckich szkół, kolekcjoner minerałów (jego wystawa to kolekcja ponad 5 tys. zbiorów), wystąpił z wykładem "Ślady polodowcowe na Warmii i Mazurach".

Pojezierze Mazurskie charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, z licznymi jeziorami polodowcowymi, wzgórzami morenowymi.  
Przed kilkuset lat rozpoczęła się w Europie i na całej północnej półkuli epoka lodowa. Klimat chłodniejszy, a w górach Północnej Skandynawii w której gromadziły się wielkie masy śniegu, stopniowo zamieniał się w lód. W ten sposób wytworzyła się potężna skorupa lodowa, która zsuwając się ku południowi pokryła całą Europę. Gdy klimat ocieplał się ,lodowiec cofał się na północ, zostawiając po sobie ślady wpływające na ukształtowanie terenu. Topniejąc, pozostawiał wzgórza morenowe, zwały glin, głazy narzutowe, oczka w postaci jezior. Przykładem tego zjawiska są północne obszary Mazur i nie tylko.    

Wykład ciekawy, bogato zilustrowany multimedialnie.
Prof .dr hab. Jerzy Vetulani z kolei, zobrazował nam, jak wielki wpływ na rozwój kory mózgowej człowieka mają czynniki zewnętrzne przed i po narodzinach dziecka. Już w okresie prenatalnym, kiedy zaczynają rozwijać się komórki nerwowe, a matka przeżywa traumę związaną z przemocą fizyczną, czy psychiczną, doznaje ciężkich przeżyć. Zachodzą niekorzystne zmiany w mózgu. Kora mózgowa układa się w niewłaściwy sposób. Wtedy, już w łonie matki, mogą powstawać, tworzyć się zaczątki wielu groźnych chorób. Niemały, wpływ na niekorzystny rozwój mózgu ma brak bliskości, kontaktu z matką, ojcem, różnego rodzaju urazy, zaniedbania, przemoc psychiczna, czy fizyczna. Te wszystkie czynniki odgrywają wielką rolę na rozwój osobowości i funkcjonowania w życiu dorosłym.

Człowiek uczy się przez całe życie i ta nauka jest z radością przyswajana przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim.
Przed słuchaczami UTW jeszcze wiele ciekawych spotkań i wykładów.
Serdecznie zapraszamy do Lidzbarskiego Domu Kultury, po wiedzę, ciekawość życia i sprawność fizyczną.
Stanisława Golec

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages