środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Zamek jest już Pomnikiem Historii

2018-04-25 08:48:45 (ost. akt: 2018-04-25 08:58:34)
Uroczystość nadania tytułu Pomnika Historii lidzbarskiemu zamkowi oraz innym obiektom miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 20 kwietnia.

Uroczystość nadania tytułu Pomnika Historii lidzbarskiemu zamkowi oraz innym obiektom miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 20 kwietnia.

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

Uroczystość nadania tytułu Pomnika Historii naszemu zamkowi oraz innym dziewięciu wspaniałym obiektom miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 20 kwietnia 2018 roku. Wziął w niej udział między innymi Władysław Strutyński. Poniżej jego relacja.

Najcenniejszymi obiektami w starej klasyfikacji, czyli klasy „0”oznaczającym wartość o charakterze międzynarodowym w naszym województwie były zamek lidzbarski i zespół katedralny we Fromborku.

W roku 1994 weszła nowa klasyfikacja i na obiekty fromborskie został złożony projekt, oczywiście z pozytywnym skutkiem. Co do zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim nie było woli ze strony dyrekcji Muzeum Warmii i Mazur, której od 1964 roku obiekt podlega.

Starania o tytuł Pomnika Historii rozpoczęły się dopiero w 2009 roku. Cieszymy się, że w końcu ten tytuł jest. To nie tylko prestiż. Obiekty te mają pierwszeństwo w pozyskiwaniu środków na cele konserwatorskie, remontowe i inne. Są nie tylko wizytówką regionu, ale i całego kraju.

Zamek jest symbolem miasta. Jest jego jakby logiem. Tu działa się historia. Była to siedziba książęca, senatorska i Prezesa Ziem Prus Królewskich. Rezydentami byli członkowie rodzin królewskich i słynnych rodów Rzeczypospolitej.
Najgorsze dla zamku stało się po rozbiorach i wyjeździe Ignacego Krasickiego. Funkcje jakie zaczął spełniać zamek powodowały jego degradację we wszystkim.
Dopiero przed wojną rozpoczęły się prace konserwatorskie i założono muzeum.

Bogusław Kopydłowski, jeden z organizatorów pierwszych wystaw w zamku i później dyrektor Muzeum Mazurskiego tak pisał: „… Zamek, nie uszkodzony wprawdzie przez działania wojenne, był jednakże poważnie zdewastowany. Brakowało drzwi, podłóg, okien, oświetlenia elektrycznego i instalacji ogrzewczej. Nie było zabezpieczeń przeciwpożarowych. W partiach przy ziemi ziały otwory w murze wybite przez penetratorów piwnic. W tych warunkach ani jeden muzeolog nie zdecydowałby się na urządzenie ekspozycji. Uprzedzić ją musiały niezbędne prace adaptacyjne, które dla braku kredytów(ponieważ zamek nie figurował w żadnym budżecie) musiały być finansowane w ramach współpracy wielu instytucji”.

Od powyżej opisanej sytuacji i design dzisiejszego oblicza zamku to jakby epoka. To wysiłek wielu ludzi. Dla podniesienia wagi różnych działań zaczyna się je w zamku. Czy to sesja Rady Miasta, koncert czy inne wydarzenie. Cudowna scenografia zamku sprawia, że jest uroczyście.

Tytuł Pomnik Historii odebrał dr Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, a poprzednio wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator RP.

Reprezentacja Warmii i Mazur na uroczystości była okazała, bo i dwa tytuły. Drugi dla sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie najpiękniejsze polichromie polskiego baroku wykonał malarz lidzbarski Jan Maciej Meyer, który zdobył te umiejętności dzięki Teodorowi Potockiemu, jednemu z rezydentów zamku.
Pani Małgorzata Jackiewicz Garniec, bardzo wzruszona po uroczystości zawyrokowała:
— Lidzbark Warmiński musi to wydarzenie świętować. Koniecznie!!!
Szczegółowe prezentacje 10 nowych Pomników Historii znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Władysław Strutyński


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zabi król #2491293 | 195.136.*.* 25 kwi 2018 17:24

    Kolejna dobra zmiana za czasów nowego rządu !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages