Lidzbarski zamek Pomnikiem Historii

2018-04-18 10:03:39(ost. akt: 2018-04-18 10:08:53)
Lidzbarski zamek wreszcie doczekał się prestiżowego tytułu Pomnika Historii. Dołączył w ten sposób do listy 81 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kraju.

Lidzbarski zamek wreszcie doczekał się prestiżowego tytułu Pomnika Historii. Dołączył w ten sposób do listy 81 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kraju.

Autor zdjęcia: archiwum

Zamek biskupów warmińskich zostanie wreszcie Pomnikiem Historii. Mieszkańcy długo czekali na tę decyzję. W dawnej klasyfikacji zamek był na liście zabytków klasy "0". Zniesiono ją i zabytek musiał walczyć o należną mu pozycję.

Muzeum Warmińskie otrzymało oficjalne zaproszenie na 20 kwietnia do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy na uroczystość wręczenia zamkowi biskupów w Lidzbarku Warmińskim tytułu Pomnika Historii. Lidzbarski zamek, razem z Sanktuarium w Świętej Lipce dołączy do trzech innych Pomników Historii z naszego regionu — Pól Grunwaldzkich, Kanału Ostródzko-Elbląskiego oraz Wzgórza Katedralnego we Fromborku.

— Cieszymy się ogromnie, że lidzbarski zamek dołącza do prestiżowej listy 81 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju — mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik Muzeum Warmińskiego. — To wielkie wyróżnienie i prestiż dla naszego zamku znaleźć się wśród pięciu wyróżnionych w tej sposób obiektów z naszego regionu. Ten tytuł świadczy także o ogromnym znaczeniu nie tylko pięknej architektury zamku, ale też wkładu w historię i kulturę polską tego miejsca, promieniejącą przez stulecia na całą Europę. Podkreśla też jego związki z Rzeczypospolitą. Dziękujemy wszystkim, których zaangażowanie pomogło w uzyskaniu tego tytułu.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim był zabytkiem klasy "0". Dzisiaj tej klasyfikacji już dawno nie ma. Są natomiast Pomniki Historii Prezydenta RP. Lidzbarski zamek bardzo długo czekał na ten szczególny tytuł. Wielu lidzbarczan walczyło o to by wreszcie ten zabytek został doceniony. Bardzo aktywnie udzielało się w tej sprawie działające przy zamku stowarzyszenie "Biały Kruk Gotyku", lidzbarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej. Wreszcie się udało.

— Pisaliśmy w tej sprawie do marszałka województwa, starosty, burmistrza oraz do ówczesnej dyrektor Muzeum Warmii i Mazur — wspomina Jolanta Adamczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej. — Jednak na rezultaty długo musieliśmy czekać.

Co prawda między dawnymi zabytkami klasy "0" a Pomnikiem Historii nie można stawiać znaku równości, bo ten drugi tytuł wymaga nie tylko długiej historii obiektu i pięknej architektury, ale także wspomnianego wpływu na kulturę, to jednak o tych atutach lidzbarskiego zamku wiedzą wszyscy od dawna. To w końcu miejsce gdzie odbywało się wiele znaczących dla kraju wydarzeń, siedziba biskupów warmińskich, między innymi Ignacego Krasickiego, ale też ich wielkich gości, jak np. Mikołaj Kopernik, który łącznie przebywał tu niemal dziesięć lat.
Lidzbarski zamek to jedna z najwspanialszych budowli gotyckich w Polsce. Posiada jedyne też w kraju zachowane dwukondygnacyjne krużganki, których może mu pozazdrościć krakowski Wawel. W pełni zasługuje na tytuł Pomnika Historii.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5