Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Nastolatkowie chcieli przetestować motorower. Nie posiadając uprawień do kierowania

2018-04-17 12:44:09 (ost. akt: 2018-04-17 12:59:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GG

O zachowaniu dwóch nastolatków zostanie powiadomiony sąd rodzinny i nieletnich. 16 i 14-latek zostali zatrzymani przez policjantów po tym jak kierowali motorowerem. Nieletni nie posiadali uprawnień do kierowania jednośladem.

w poniedziałek 16 kwietnia 2018 roku przed godziną 20:00 policyjny patrol ruchu drogowego jadąc drogą K-51 w miejscowości Miłogórze zauważył motorowerzystę, który kierował bez hełmu ochronnego. Kiedy kierujący zauważył radiowóz przyspieszył i skierował się w kierunku najbliższych posesji. Tam motorowerzysta zsiadł z pojazdu i przekazał go drugiemu kierowcy, który po przejechaniu kilkudziesięciu metrów wjechał na podwórko ogrodzonej posesji i uciekł do domu. Mundurowi w mieszkaniu zastali właścicielkę mieszkania, która zawołała syna. Jak się po chwili okazało, 14-latek razem z 16-letnim kolegą bez wiedzy rodziców wzięli z garażu motorower, żeby go „przetestować” po naprawie. Kiedy chłopcy zauważyli jadący radiowóz, przestraszyli się i schowali się w domu. Obaj nieletni nie posiadali uprawnień do kierowania motorowerem. Z nastolatkami policjanci przeprowadzili rozmowę na temat bezpiecznego zachowania. Teraz o ich nieodpowiedzialnym zachowaniu zostanie poinformowany sąd rodzinny i nieletnich.

Apelujemy do rodziców i opiekunów prawnych osób małoletnich o zwrócenie szczególnej uwagi na fakt poruszania się przez nich motorowerami. Przypominamy, że motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Osoba poruszająca się takim pojazdem jest uczestnikiem ruchu drogowego. Swoją nieznajomością przepisów stwarza zagrożenie dla innych kierujących!

Motorowerem mogą kierować osoby w wieku co najmniej 14 lat. Od dnia 19 stycznia 2013 roku, dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę w wieku od 14 do 18 lat jest prawo jazdy kat. AM, lub prawo jazdy dowolnej kategorii. To samo prawo jazdy uprawnia do kierowania czterokołowcem lekkim (quad - czterokołowiec lekki, to pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/godzinę, o masie do 350 kg). Ważność zachowuje również karta motorowerowa, jeżeli została uzyskana przez kierującego motorowerem przed dniem 19 stycznia 2013 roku. Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o prawo jazdy AM dokonują obecnie egzaminatorzy WORD. W razie utraty lub zniszczenia prawa jazdy AM, jego wtórnik wydaje organ, który ją wydał.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miko #2486341 | 37.47.*.* 18 kwi 2018 07:33

  niektórzy rodzice sami dają małolatom taki sprzęt, człowiek patrzy z niedowierzaniem, zadzwoni na policje to Cie rodzice zjedzą bo się czepiasz i podpierniczasz, wypadek z , udzialem małolatów rodzice pożniej płaczą, quadami dzieci woża dzieci, np 12 -13 lat chlopczyk wozi dzieci młodsze, rodzice wożącego jak i przewożonych wiedzą o tym, i nic nie robią, patrzą jak dzieci się fajnie bawią, poprostu NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ, a tylko zgłos człowiieku, to by Cie zjedli i zemścili.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AsdKiller #2486283 | 178.36.*.* 18 kwi 2018 00:20

  Dać dla gówniarzerii motor.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages