Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Policjant spotkał się z młodzieżą

2018-04-13 08:50:06 (ost. akt: 2018-04-13 08:55:14)
Spotkanie profilaktyczne z  lidzbarską młodzieżą

Spotkanie profilaktyczne z lidzbarską młodzieżą

Autor zdjęcia: materiały KPP

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Na czym polega odpowiedzialność karna? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jakimi zasadami kierować się by być bezpiecznym na drodze? Jak wygląda codzienna służba policjanta? To tylko część pytań, na które odpowiadał policyjny profilaktyk.


Policyjny profilaktyk sierż. szt. Łukasz Czerniewski jest dobrze znany uczniom lidzbarskich szkół. Policjant cyklicznie organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, by oprócz zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej nieletnich porozmawiać także o zasadach rekrutacji do służby w policji oraz przybliżyć zawód policjanta. Tym razem sierż. szt. Czerniewski spotkał się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego i na przykładach z życia, przybliżył uczniom, czym różni się przestępstwo od wykroczenia oraz doradził, jak nie wejść w konflikt z prawem.

Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji na temat zagrożeń związanych z Internetem. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach.

Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, która dopiero buduje swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.

Policjant poruszył też problem zjawiska handlu ludźmi. Przestępstwo to stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka. Nastolatkowie dowiedzieli się na co w przyszłości trzeba zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Podejmując pracę za granicą, czy wyjeżdżając na wakacje, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą spotkać młode osoby.

W dalszej części spotkania st. sierż. Łukasz Czerniewski zwracał uwagę na przepisy regulujące poruszanie się pieszych po drogach. Przypomniał jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe i jak należy korzystać z dróg, by być na nich bezpiecznym.

Policjant przekazał uczniom informacje na temat procesu postępowania kwalifikacyjnego, jego poszczególnych etapów, wymagań oraz miejscu składania dokumentów i terminach przyjęć do policji. Funkcjonariusz przedstawili młodzieży, jakie są wymagania, aby zostać policjantem oraz jakie możliwości daje służba w tej formacji. Przekonywał, że praca ta umożliwia kontakt z innymi ludźmi, że jest to zajęcie dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia.

Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach mundurowych, ale również o trudach pełnionej przez nich służby. Funkcjonariusz zaakcentował, że decydując się na pracę w policji ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna, dodał, że od policjantów wymaga się odpowiednich predyspozycji, rzetelności i sumienności.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages