Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

„Dzień Wolnej Sztuki” w Galerii Dziedzictwa Ornety

2018-04-12 10:50:58 (ost. akt: 2018-04-12 10:54:33)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kirol

Galeria Dziedzictwa Ornety zlokalizowana w podziemiach Staromiejskiego Ratusza w Ornecie po raz pierwszy przyłączy się do ogólnopolskiej akcji, pn. „Dzień Wolnej Sztuki”. To już ósma ogólnopolska edycja, w której w tym roku weźmie udział 89 muzeów z 37 miejscowości.

„Dzień Wolnej Sztuki” ma na celu skupienie uwagi na pięciu wskazanych przez organizatorów obiektach.

Poprzez samodzielne, powolne oglądanie eksponatu, bądź dzieła zastanowią się Państwo m.in. czym jest sztuka, w jaki sposób eksponat został zrobiony, czy nosi tytuł, opowiada historię, a może coś symbolizuje, czy dana kompozycja i przestrzeń, w której się znajduje oddziałują na siebie, a także jakie wzbudza emocje?

„Dzień Wolnej Sztuki” to czas na świadome, rozmyślne poznanie obiektu i wysnuwanie samodzielnych wniosków, nawet jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy, czy wykształcenia.

Ornecka galeria rozpoczęła swoją działalność w 2013 r. Dzięki zgromadzonym pamiątkom ocala od zapomnienia historię miasta i regionu Warmii.

Z roku na rok podtrzymuje współpracę z wieloma instytucjami, dzięki którym wzbogaca wystawę o interesujące eksponaty. Wśród partnerów galerii znajdują się m.in.: Muzeum Narodowe w Szczecinie, PLO w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur oraz Archiwum Państwowe w Olsztynie.

21 kwietnia 2018 r. w godz. 12.00 – 14.00 udostępnimy dla zwiedzających pięć obiektów ze stałej kolekcji muzeum: fotel katapultowy pilota stosowany w samolotach odrzutowych eksploatowanych przez 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie, makietę młyna wodnego funkcjonującego niegdyś przy ul. Młynarskiej, dzienniki okrętowe ze Statku MS Orneta, tablicę Radiowęzła Orneta oraz makietę stacji kolejowej z dworcem w Wormditt z końca XIX w.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w akcji „Dzień Wolnej Sztuki” właśnie w Ornecie.
Organizatorzy


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages