Cztery razy Bułhak w Lidzbarku

2018-04-10 10:28:32(ost. akt: 2018-04-10 10:32:21)
Nie wiem co się stało z pomnikiem Czarnego Huzara. Zdjęcie autorstwa Jana Bułhaka ukazuje go już po zrzuceniu z cokołu

Nie wiem co się stało z pomnikiem Czarnego Huzara. Zdjęcie autorstwa Jana Bułhaka ukazuje go już po zrzuceniu z cokołu

Autor zdjęcia: Jan Bułhak

Już w 1961 roku na zamku lidzbarskim muzea warszawskie zorganizowały wielką naukową wystawę pt. "Ignacy Krasicki i wiek Oświecenia". Muzeum Ziemi w Warszawie zaprezentowało swój dział tytułem "Nauki przyrodnicze w wieku Oświecenia".
Było na niej 23 stoiska problemowe, w tym eksponatów 304 - mapy, sztychy, starodruki, minerały, zbiory przyrodnicze, przyrządy np. luneta Śniadeckiego. Zaprezentowano na tej wystawie zdjęcia posiadającego legitymację nr 1 Związku Polskich Artystów Fotografów Jana Bułhaka. Kuratorem ekspozycji była doktor nauk o Ziemi, malarka Halina Duczmal-Pacowska.

Akademia Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie porozumiała się z wnukiem Bogdanem na wykorzystanie zdjęć artysty w projekcie "Wileńsko – Mazurskimi śladami Jana Bułhaka".

Wystawa zaprezentowana najpierw w Olsztynie trafiła do lidzbarskiego zamku w ramach "Kaziuków-Wilniuków" w 2012 roku. Były to fotografie: kościołów Piotra i Pawła, Bazylianów, Bernardynów, Katarzyny, Anny, dzwonnicy i katedry, Alumnatu, Pałacu Biskupiego i Ostrej Bramy – w Wilnie; ratusza w Szczytnie, zamków w Trokach, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim; kościoła w Giżycku oraz pałaców Tyszkiewiczów w Zatroczu i Wace.

Grupa Klubu Miłośników Fotografii Akademii wykonała także współczesne zdjęcia tych obiektów, starając się je zrobić z tego samego ujęcia co Jan Bułhak. Bardzo to zgrabnie wyszło a kuratorem lidzbarskiej wystawy był fotoamator z tej grupy Zygmunt Trusewicz.

Od 3 marca 2013 roku na trzeciej kondygnacji skrzydła północnego prezentowano wystawę "Artyści szkoły wileńskiej XIX/XX wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur".

Wystawa była planowana na rok a trwała kilka lat i cieszyła się olbrzymią popularnością. Kuratorem ekspozycji była Grażyna Prusińska, którą do tego wspaniałego i bardzo udanego dzieła udało mi się zainspirować.
W zbiorach Muzeum znajdują się niesamowite obrazy mistrzów – profesorów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z Ferdynandem Ruszczycem na czele, w tym też zdjęcia Jana Bułhaka. Na wystawie było ich siedem. Jan Bułhak o Ferdynandzie Ruszczycu: "On mi wpajał rozumienie łączności między życiem a sztuką, między polską prawdą a polskim pięknem".
Okazuje się bowiem, że w archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się zespół fotografii zrobionych tuż po wojnie, kiedy Jan Bułhak z synem Januszem oraz z Mieczysławem Orłowiczem wykonywał dokumentację fotograficzną nazywanych wówczas Ziemiami Odzyskanymi. Od 15 marca 2018 roku możemy je podziwiać, bo jest i co, w pięknej sali drugiej kondygnacji skrzydła zachodniego zamku.

Kolekcja fotografii Lidzbarka Warmińskiego i innych miast Warmii i Mazur jest darem Ireny Grabowskiej, żony fotografa Zbigniewa Grabowskiego.
Kuratorkami wystawy czynnej tylko do 27 maja 2018 roku są panie Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Elżbieta Tomczonek.

Przy okazji, na zdjęciu Jana Bułhaka jest zrzucony z cokołu Czarny Huzar. Pomnik odsłonięty 18 sierpnia 1913 roku nawiązywał do największej bitwy napoleońskiej na ziemiach I Rzeczypospolitej – bitwy pod Lidzbarkiem (Heilsbergiem) 10 czerwca 1807r. Słyszałem to i owo co się z tym pomnikiem stało, ale w literaturze się nie natknąłem na żaden konkret, poza zdjęciami. Może z przekazu rodziców lub dziadków ktoś o tym wie?
Władysław Strutyński

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kłobuk #2481568 | 193.243.*.* 10 kwi 2018 14:48

    Barbarzyńcy najpierw zniszczyli pomnik Pruskiego Huzara, potem drugie pokolenie barbarzyńców obaliło pomnik Ruskich Żołnierzy.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5