Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Dzisiaj ósma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

2018-04-10 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-10 12:24:28)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Dzisiaj 10 kwietnia ósma rocznica katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński.

W tej samej katastrofie zginęły też dwie osoby związane z powiatem lidzbarskim — biskup Tadeusz Płoski i marszałek Maciej Płażyński.

Marszałek Sejmu, poseł Maciej Płażyński był Honorowym Obywatelem Lidzbarka Warmińskiego, Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski pochodził z podlidzbarskich Medyn.

Uczył się w Kłębowie i w lidzbarskim ogólniaku. Często odwiedzał swoje rodzinne strony.

W 2005 roku poświęcił w Lidzbarku Warmińskim ulicę Waldemara Milewicza, przy której mieści się redakcja Gazety Lidzbarskiej.

Wspominał wówczas redaktora Milewicza, który rok wcześniej zginął w Iraku. Byli szkolnymi kolegami.

— Biskup Tadeusz Płoski był wspaniałym kolegą. Nigdy nie zapominał o przyjaciołach i kolegach — wspominał po katastrofie przewodniczący rady miasta Andrzej Kędzierski, który był także szkolnym kolegą późniejszego biskupa.

Danuta Kunicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Iławeckim, tak jak śp.Tadeusz Płoski pochodzi z Medyn.

— Był człowiekiem o szlachetnym sercu — wspominała wzruszona. — Kochał prostą, uczciwą, pełną miłości do ludzi, drogę. Drogę prawdy, szczerości i życzliwości. Wszystkim ją wskazywał.

W budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim na ścianie jednego z korytarzy wiszą fotografie absolwentów, z których szkoła jest dumna, wśród nich także są zdjęcia biskupa Tadeusza Płoskiego i redaktora Waldemara Milewicza.

Natomiast Marszałek Sejmu, poseł Maciej Płażyński odwiedzał często Ornetę i Lidzbark Warmiński. Był Honorowym Obywatelem naszego miasta.

Starosta lidzbarski Jan Harhaj był szkolnym kolegą Macieja Płażyńskiego.

— Był dobrym człowiekiem. Znaliśmy się dobrze od 1972 roku. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lidzbarka Warmińskiego, bo bardzo nas wspierał. Jego pomoc była nieoceniona kiedy budowaliśmy halę sportową, boiska Orliki. Kochał sport.

Maciej Płażyński urodził się w Młynarach. Chodził do szkoły w Pasłęku. Jego rodzice zamieszkali w Ornecie, kiedy studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim.

Od 2008 roku był prezesem „Wspólnoty Polskiej” a w roku 1980 współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na swojej uczelni.

Był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. Od sierpnia 1990 roku do lipca 1996 był Wojewodą Gdańskim i Marszałkiem Senatu VI kadencji.

Maciej Płażyński

Maciej Płażyński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages