O Warmińskich kościołach w Oranżerii Kultury

2018-03-21 09:30:31(ost. akt: 2018-03-21 09:49:49)
O swojej pasji fotograficznej i fascynacji regionem opowiedziała Mariola Adela Karpowicz.

O swojej pasji fotograficznej i fascynacji regionem opowiedziała Mariola Adela Karpowicz.

Autor zdjęcia: fot. materiały organizatora

Kolejne spotkanie Klubu Nasza Mała Ojczyzna przebiegło pod znakiem architektury sakralnej powiatu lidzbarskiego. O swojej pasji fotograficznej i fascynacji regionem opowiedziała Mariola Adela Karpowicz.
Większość lidzbarczan zna Mariolę jako nauczycielkę muzyki i historii w jednej z lidzbarskich szkół. Czasem spotykamy ją podczas pracy reporterskiej dla Gazety Lidzbarskiej. Od kilku lat prowadzi swojego bloga, na którym postanowiła dokumentować kościoły Warmii. Jak tylko znajdzie chwilę czasu, wraz z mężem udaje się na włóczęgę po warmińskich bezdrożach.

Jak sama przyznaje, jej zdjęcia mają stanowić przede wszystkim wartość dokumentacyjną, która pozwoli pokazać stan zachowania tych zabytków. Niewątpliwie wiele z nich posiada także dodatkowe walory estetyczne i artystyczne. Do tej pory udokumentowała już dokładnie kościoły w północnej części naszego regionu. Na jej stronie odnajdziecie oprócz fotografii, dokładne opisy miejscowości oraz architektury wybranego obiektu. Opisy tworzone są z pomocą fachowych źródeł i stanowią cenną wskazówkę dla wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą sakralną Warmii.

Na spotkaniu w Oranżerii Kultury udaliśmy się na wirtualną wędrówkę po wiejskich kościołach powiatu lidzbarskiego. Jest ich aż 27! Wiele z nich o gotyckich rodowodach, była świadkami bogatej warmińskiej historii. Niektóre są bardzo znane – jak na przykład Sanktuarium w Stoczku Klasztornym, niektórym przydałaby się natychmiastowa pomoc – jak niezwykłemu kościołowi w Chwalęcinie. Wszystkie stanowią niepowtarzalne i wyjątkowe dziedzictwo naszego regionu. Z pewnością działania, podejmowane przez pasjonatów takich jak Mariola Karpowicz, przyczyniają się do ich zachowania w pamięci i propagowania wiedzy na ich temat.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie!
I.T.

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5