Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Anna Czeryba trzeci raz SuperSołtysem

2018-03-21 08:54:02 (ost. akt: 2018-03-23 15:45:52)
fot. — Złoty SuperSołtys Powiatu Lidzbarskiego 2018 - Anna Czeryba, Srebrny SuperSołtys Józef Marijko oraz Brązowy SuperSołtys Jacek Świniarski w towarzystwie redaktora naczelnego Igora Hrywny oraz wicestarosty Jarosława Koguta

fot. — Złoty SuperSołtys Powiatu Lidzbarskiego 2018 - Anna Czeryba, Srebrny SuperSołtys Józef Marijko oraz Brązowy SuperSołtys Jacek Świniarski w towarzystwie redaktora naczelnego Igora Hrywny oraz wicestarosty Jarosława Koguta

Autor zdjęcia: Fot. Zbigniew Woźniak

Już trzeci raz Anna Czeryba została SuperSołtysem Powiatu Lidzbarskiego. Drugie miejsce — Srebrnego SuperSołtysa zdobył Józef Marijko, a trzecie — Brązowego SuperSołtysa Jacek Świniarski. Ogłoszenie wyników odbyło się w Olsztynie.

Złoty SuperSołtys Powiatu Lidzbarskiego 2018 Anna Czeryba mieszka w Babiaku w gminie Lidzbark Warmiński. Jak już wspomnieliśmy, pani Anna już trzeci raz została SuperSołtysem naszego powiatu.

Babiak to jedna z najpiękniejszych wsi w województwie Warmińsko-Mazurskim, co jest udokumentowane dwoma pierwszymi i jednym drugim miejscem w regionalnym konkursie na najpiękniejszą wieś. Anna Czeryba jest sołtysem od 13 lat. To jej rodzinna miejscowość. Sołtys Babiaka kocha pracę społeczną.
W Babiaku działają Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Babiak.

Organizowano tu między innymi kursy gotowania, zdrowego żywienia i komputerowe, a także plenery malarskie dla młodych ludzi. Mieszkanki wsi po warsztatach kulinarnych wydały aż dwie książki kucharskie, które trafiły do mieszkańców regionu. Swoje pyszności prezentują na wielu jarmarkach i świętach. W Babiaku od kilku lat odbywają się zawody konne. Cieszą się powodzeniem nie tylko u mieszkańców gminy Lidzbark Warmiński, ale i ościennych gmin.

Laureat Srebrnego SuperSołtysa Powiatu Lidzbarskiego 2018 Józef Marijko mieszka w Mingajnach (gmina Orneta).
Pan Józef nie powiedział nam od kiedy jest sołtysem, ale wyjawił, że pamięta jak rozdawał kartki na cukier, więc ma spory staż, ale jest jeszcze na tyle młody (ma 54 lata), że jest bardzo aktywny. Jak twierdzi stawia na młodzież, liczy, że wychowa godnego następcę.

Mieszkańcy wsi Mingajny są wyjątkowi. W plebiscytach organizowanych przez Gazetę Olsztyńską i Dziennik Elbląski wygrała już ich Ochotnicza Straż Pożarna oraz proboszcz ks. Sławomir Skorupski i parafia. Teraz drugie miejsce w powiecie lidzbarskim zdobył sołtys wsi Józef Marijko.

Warto przy okazji wspomnieć, że w Mingajnach jest największy wiejski kościół na Warmii. W 2011 roku wieś obchodziła 700-lecie. Poza kościołem we wsi jest świetlica oraz boiska do piłki nożnej i siatkówki.
— Brakuje nam miejsca do rekreacji, siłowni, grilla — zwierza się sołtys Józef Marijko. — Brakuje też stowarzyszenia, ale już nad tym pracujemy.

Brązowym SuperSołtysem Powiatu Lidzbarskiego 2018 został Jacek Świniarski z sołectwa Kumajny w gminie Orneta.
Wieś jest niewielka, mieszka w niej około 20 rodzin. We wsi nie działa jeszcze żadna organizacja pozarządowa, ale udało się mieszkańcom urządzić placyk rekreacyjny, gdzie znajduje się między innymi niewielka siłownia zewnętrzna i placyk zabaw dla dzieci oraz wiata.

Na placu odbywają się spotkania integracyjne i niewielkie festyny. To pierwsza kadencja tego młodego, bo 37-letniego sołtysa. Jacek Świniarski oraz mieszkańcy chcieliby rozbudować to miejsce rekreacji i wypoczynku o kolejne urządzenia.

Niewiele głosów do "pudła" zabrakło czwartemu sołtysowi Emilowi Rońda z Henrykowa, który przez długi czas trwania plebiscytu był na pierwszym miejscu. Jak się okazało — ostatnie dni były decydujące. Kolejny plebiscyt na SuperSołtysa już za rok.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zażenowany czytelnik #2468207 | 5.172.*.* 22 mar 2018 11:00

  Gdzie można zobaczyć to "pudło" i zweryfikować wyniki plebiscytu???? coś tu brzydko pachnie skoro organizator plebiscytu nie pokazuje wyników głosowania tylko każe biorącym udział wierzyć na słowo!!! Równie dobrze mógł wygrać Heniek z Komańczy!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TRZODA #2468201 | 5.172.*.* 22 mar 2018 10:56

  Pani Redaktor artykuł pisany na kolanie!!! Piękny Kościół Świętego Wawrzyńca w Mingajnach jest rzeczywiście największym w regionie... z tą subtelną różnicą,że jest to największy kościół WIEJSKI!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gmina #2467726 | 31.0.*.* 21 mar 2018 19:13

  Ciekawe jak w jeden dzień można zorganizowac tylu ludzi by wyslac tyle sms albo emerytury na rachunek pani soltys nie wystarczy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Warmiak #2467416 | 188.146.*.* 21 mar 2018 12:21

  Pisanie o tym, że kościół w Mingajnach jest największy na Warmii jest przykładem ignorancji i braku elementarnej wiedzy. Jeśli redaktor nie był nigdy we fromborskiej katedrze, to nie chociaż porówna wielkość kościoła w sąsiedniej Ornecie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Orneta #2467331 | 83.6.*.* 21 mar 2018 10:07

  hahahahahh porażka dla organizatorów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages