Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Od blisko 100 lat kształci się tu młodzież

2018-03-16 14:21:35 (ost. akt: 2018-03-16 14:38:35)
W tym budynku od blisko stu lat uczy się młodzież

W tym budynku od blisko stu lat uczy się młodzież

Autor zdjęcia: Fot. Kamil Onyszk

W Lidzbarku Warmińskim mnóstwo jest pięknych zabytkowych budowli. Jedną z nich jest budynek przy ul. Mazurskiej 2, który wkrótce skończy 100 lat.

Chociaż od dawna stoi w naszym mieście, dość niełatwo jest znaleźć w Internecie informacje o jego historii. Wiadomo, że został wybudowany w 1920 roku w ówczesnym Heilsbergu.

Mieściła się tu szkoła katolicka, która po 1933 roku została przemianowana na szkołę ewangelicką im. Adolfa Hitlera. Potem biała karta. Z pewnością w archiwum miejskim, bądź w innej kronice z tego okresu znajdują się konkretne informacje dotyczące przeznaczenia tej pięknej nieruchomości.

Po wojnie utworzono w tym miejscu Elektryczną Szkołę Zawodową. Uczyły się w niej osoby, które miały odbudować zniszczony wojną kraj, a zawód elektryka był wówczas wysoko ceniony.

Szkołę ukończyła m.in. pani Krystyna Tomaszewska, której wspomnienia publikowane są na łamach Gazety Lidzbarskiej. Szkołę później przemianowano, jak wspomina pani Krystyna, na zawodową szkołę metalową.

W późniejszych latach, w tzw. szkole specjalnej, uczyły się dzieci niepełnosprawne intelektualnie. W latach 2007 – 2011 mieściła się tu Wszechnica Warmińska, gdzie można było uzyskać dyplom wyższej uczelni na kierunkach takich, jak architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, edukacja artystyczna czy turystyka i rekreacja.

Dziś w szkole policealnej możliwość kształcenia mają masażyści, technicy farmacji, asystenci stomatologów, technicy ochrony fizycznej i mienia, a także opiekunowie osób starszych. Mieści się tu także Niepubliczne Przedszkole Akademia Uśmiechu, a od września ruszają zajęcia w Niepublicznej Szkole Podstawowej.

Aby otrzymać pozwolenie na prowadzenie placówki edukacyjnej, zabytkowy budynek trzeba było całkowicie zmodernizować.

Wyremontowano wszystkie pomieszczenia, położono nowoczesną instalację przeciwpożarową i elektryczną, utworzono salę ćwiczeń i zaadaptowano pomieszczenia na klasy, również na poddaszu.

To jednak nie koniec- właściciele planują stworzenie profesjonalnej kuchni i stołówki w piwnicach budynku oraz modernizację placu zabaw i otoczenia wokół budynku.

Czy macie w domowych archiwach stare zdjęcia szkoły? A może znacie więcej szczegółów dotyczących tego niezwykłego budynku? Podzielcie się z nami! Czekamy na Wasze maile pod adresem lidzbarkw@gazetaolsztynska.pl
www.podstawowalidzbark.pl/


Stary napis odnaleziony na strychu szkoły zdobi dziś korytarz

Stary napis odnaleziony na strychu szkoły zdobi dziś korytarz


Dziś mieści się tu m.in. niepubliczna szkoła podstawowa


Dziś mieści się tu m.in. niepubliczna szkoła podstawowaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages