środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

2018-03-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-06 17:42:45)
Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej był organizatorem uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w niedzielę 3 marca w Lidzbarku Warmińskim.

Rozpoczęła je uroczysta msza święta w kościele przy ul. Wiejskiej, a następnie uczestnicy udali się na cmentarz miejski pod Pomnik w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny 1939-1956, gdzie zostały złożone wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości wzięli udział między innymi: por. Lucjan Deniziak ps. Orzeł były żołnierz III Brygady Wileńskiej NZW, wiceburmistrz Lidzbarka Warmińskiego Sebastian Kuźniewski i wicewójt gminy Lidzbark Warmiński Tomasz Kołodziejski oraz żołnierze Grupy Rozpoznania Elektronicznego Jednostki Wojskowej nr 3411 w Lidzbarku Warmińskim i poczet sztandarowy straży pożarnej.
lubCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polska norma #2455773 | 83.9.*.* 7 mar 2018 07:15

  Podczas pobytu na Warmii patrol dokonał kilku akcji - 16 grudnia 1946 I rozbrojono posterunek MO i grupę wojska w gminnej miejscowości Lubomino pow. Lidzbark Warmiński. W dniu 23 grudnia 1946 r. wykonano wypad na miejscowość Lunen (łaniewo), gm. Runowo pow. Lidzbark Warmiński, gdzie obiektem, akcji stała się spółdzielnia, z której zabrano potrzebne patrolowi zaopatrzenie. Dodatkowym elementem działań stało się zatrzymanie samochodu osobowego z dwoma funkcjonariuszami PUBP w Lidzbarku i szoferem PPR - owcem (jeden z funkcjonariuszy - członek PPR Edward Walczak - został rozstrzelany w odległości 7 km od Lunau). Drugiego - Tadeusza Lewandowskiego - który obiecał "poprawę" wcielono do grupy nadając mu pseudonim "Wyzwoleniec" (uciekł po tygodniu). "Tygrys" skorzystał ze zdobycznego samochodu, a zapewne także z zeznań rozbrojonych funkcjonariuszy, i w nocy 23/24 grudnia pojechał do miejscowości Basinowo, skąd zabrał aktywistę PPR Pawła Rasina sprawującego funkcję zastępcy przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w gminie Gietrzwałd. Został on rozstrzelany. święta Bożego Narodzenia 1946 r. patrol "Tygrysa" spędził w lesie. Jego dowódca odnotował dobry nastrój partyzantów - T Lewandowski nie został zastrzelony , gdyż oni się znali z udziału w powstaniu warszawskim w 1944r. Może jeszcze żyją negatywni bohaterowie tamtych dni w naszym powiecie Przeczytaj cały tekst: Wolną Polskę mieli w sercu - Lidzbark Warmiński http://lidzbarkwarminski.wm.pl/497970,Wo lna-Polske-mieli-w-sercu.html#ixzz58yduQ ZhY Przeczytaj cały tekst: Ludzie bez skazy są tylko w bajkach - Lidzbark Warmiński http://lidzbarkwarminski.wm.pl/498880,Lu dzie-bez-skazy-sa-tylko-w-bajkach.html#i xzz592bUzGZt

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. CWP #2455709 | 195.136.*.* 6 mar 2018 21:44

  główne obchody to był BIeg Tropem Wilczym na cześć żołnierzy wykletych, było ponad 200osób, z roku na rok liczba ludzi oddającym im cześć rośnie !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ale #2455691 | 91.233.*.* 6 mar 2018 21:28

  Ale tłum. Widać dokładnie jak polski naród mile wspomina i chce czcić tych "bohaterów" - s których w wiekszości LUCyper w piekle ma pociechę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages