Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Co w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska ?

2018-02-26 14:36:26 (ost. akt: 2018-02-26 14:45:16)

Autor zdjęcia: fot. materiały organizatora

Lidzbarskie koło Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (SWP) powstało z inicjatywy senatora RP Józefa Kuczyńskiego i pierwotnie było w strukturach Oddziału w Elblągu.

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Olsztynie działa od 27 marca 2004 r. liczy około 400 członków działających w 7 kołach (strukturach terenowych). Od śmierci w grudniu 2008 r. Pana Profesora Zbigniewa Jabłonowskiego – pierwszego prezesa Oddziału –– działalnością „Wspólnoty Polskiej” w regionie warmińsko-mazurskim kieruje Dariusz Piotr Bonisławski wraz z Zarządem reprezentowanym przez przedstawicieli największych kół.

Szczególne znaczenie dla wypełniania misji i celów Stowarzyszenia miało otwarcie w 2009 roku Ostródzkiego Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Sarmatia”. Doszło do tego dzięki umowie podpisanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W czerwcu 2011 „Sarmatia” uzyskała status Domu Polonii.

Prezesami Stowarzyszenia byli: założyciel prof. Andrzej Stelmachowski, Maciej Płażyński (Honorowy Obywatel Lidzbarka – zginął w katastrofie Smoleńskiej) i Longin Komołowski. 4 marca 2017 r. prezesem Stowarzyszenia został wybrany Dariusz Piotr Bonisławski, wieloletni prezes Oddziału Warmińsko – Mazurskiego. Przez ostatnie 7 lat funkcjonowania SWP zmniejszyły się o 50% środki na działalność programową.

Niektóre przedsięwzięcia przestały nawet istnieć a niektóre jak „Kaziuki – Wilniuki” borykają się z trudnościami finansowymi. Natomiast powstanie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Ostródzie, prowadzącego program szkoleniowy od 2010 roku dla nauczycieli polonijnych z całego świata i w różnych jego miejscach, spowodowało, że Oddział Warmińsko-Mazurski poradził sobie najlepiej z całego Stowarzyszenia w skomplikowanej konkurencji konkursowej.

Rok 2017 był bardzo trudny i przełomowy dla Stowarzyszenia. Najważniejsze sprawy w 2017 roku to: unormowanie działań w zakresie budowy Domu Polskiego we Lwowie oraz sprawa działalności Domu Polskiego w Pułtusku. W sprawie pierwszej od marca 2017r do października trwały skomplikowane sprawy związane z porządkowaniem stanu formalnego (pozwolenia), zmian w projekcie i ich zatwierdzenie przez władze ukraińskie w trudnej dla stron sytuacji politycznej i ekonomicznej.

Na początku października 2017 roku została podpisana umowa z Senatem R.P na kwotę. 4 mln. 200 tys. zł, która została wydatkowana głównie na sprawy strukturalne inwestycji jak np. zakup transformatorów we Francji. Obiekt będzie posiadał między innymi salę konferencyjną, salę widowiskową, pokoje gościnne i restaurację.

Po zakończeniu inwestycji należy znaleźć rozwiązanie powierzenia kierowaniem instytucji. W Domu Polonii w Pułtusku w 2017r przebywali repatrianci z Kazachstanu w liczbie 165 osób, których sfinansowano z funduszy pochodzących ze spółek skarbu państwa. Dzięki temu koszty prowadzenia obiektu nie pogłębiały długu wynikłego ze słabego standardu (braku modernizacji) i z tego powodu niekonkurencyjnej oferty. W roku bieżącym uczestniczyć będzie grupa 60 repatriantów z Kazachstanu. W miesiącu kwietniu planowane jest podjęcie decyzji w sprawie dalszego funkcjonowania Domu Polonii w Pułtusku.

W 2017 roku wrócił program zainicjonowany przez Macieja Płażyńskiego „Lato z Polską”, w którym wzięło udział 1700 dzieci, w tym 316 w naszym województwie. Na terenie naszego Oddziału było 8 grup, w tym 6 w Ostródzie dzięki wsparciu samorządu ostródzkiego. Udział w projektach samorządów może mieć charakter barterowy, ale jest niezbędny w procesie uzyskania finansowania.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP w tamach konkursu „Z matematyką przez świat” przyjęły na obozie uczestników z Litwy, Polski, Ukrainy, Irlandii. Te projekty będą kontynuowane, jak również Ośrodek Debaty Międzynarodowej ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Konkurs Rodzina Polonijna, czyli współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Oświaty . Najbliższym przedsięwzięciem SWP są Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, w których weźmie udział ponad 650 uczestników z 24 krajów. Stowarzyszenie inauguruje 100 lecie odzyskania niepodległości konferencją w Krakowie, na Wawelu 2 marca , pod przewodnictwem Prezesa Rady Polonii Świata Teresy Berezowski i Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego.

W dniach 20-25 września 2018 odbędzie się Zjazd Polonii Świata . W niedługim czasie odbędzie się prezentacja SWP połączona z wykładem o ustawie repatriacyjnej dla Uniwersytetu III Wieku i wręczeniem legitymacji członkom lidzbarskiego koła przez P.D. Bonisławskiego.
Władysław Strutyński, Sekretarz Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages