Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wiecznie młodzi, wiecznie zakochani

2018-02-19 09:53:00 (ost. akt: 2018-02-19 10:02:26)
fot. — Dzień przed Środą Popielcową słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali zabawę karnawałową w Lidzbarskim Domu Kultury

fot. — Dzień przed Środą Popielcową słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali zabawę karnawałową w Lidzbarskim Domu Kultury

Autor zdjęcia: Fot. Danuta Mucha

W ostatni dzień karnawału także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lidzbarku Warmińskim zorganizowali zabawę taneczną. Odbyła się w Lidzbarskim Domu Kultury, gdzie w galerii LDK stanęły stoliki, na których pojawiły się pyszne potrawy.

Karnawał, inaczej zwany zapustami to czas balów, zabaw i maskarad. Zaczyna się w Trzech Króli, a kończy dzień przed Środą Popielcową. Ciekawostką jest to, że słowo karnawał pochodzi od włoskiego carnevale i łacińskiego carnem levāre, co w wolnym tłumaczeniu znaczy "żegnaj mięso".

Jest też inne tłumaczenie tego słowa z łacińskiego carrus navalis. Był to wóz w kształcie okrętu. Wykorzystywano go w procesji ku czci bogini Izydy w starożytnym Rzymie. Karnawał ma długą historię, sięga czasów pogańskich, kiedy to łączono go z kultem płodności oraz zbiorami. Wierzono, że im wyżej podczas karnawału będą wykonywane skoki, tym większe będą plony. Tak więc karnawał łączono z tańcami. Na terenie Europy praktykowano również tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła (źródło wikipedia).

Tradycyjnie już po raz kolejny lidzbarski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował bal karnawałowy. Zadbaliśmy, aby ostatni dzień karnawału, bo było to 13 lutego 2018 roku, upłynął pod znakiem szampańskiej zabawy i wspólnych niekończących się tańców i śpiewów. Nasza dyżurna piosenka śpiewana przez słuchaczy nie tylko na zabawach, ale także na wtorkowych wykładach nosi tytuł "Jakie życie jest piękne".

Przy muzyce dancingowej granej przez Jacka Walesiaka i Jacka Sobczaka, seniorzy bawili się z ogromną gracją wśród swoich dobrych znajomych.
Każdy etap naszego życia ma swoje piękno.
"Ucz się i pracuj, baw się i śmiej, lecz zawsze dobre serce mniej".
Danuta MuchaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages