Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Symsarna, ciąg dalszy

2018-02-16 08:40:30 (ost. akt: 2018-02-16 08:51:04)
Symsarna

Symsarna

Bardzo mi miło, że te krótkie moje wspomnienie o rzece było dobrze przyjęte i nie spodziewałem się tego. Wielu moich rówieśników oraz ich rodziny spędzały nad rzeczką sporo czasu.

Nie mieliśmy środków komunikacji jak dzisiaj. I czasami, aby się ochłodzić w upalne dni już zatrzymywaliśmy się na pierwszej łące a jadąc rowerami na łące, po zjeździe stromą ścieżką z szosy w kierunku Jezioran i jeziora Symsar.

Symsarna też ma historię. Te dawną, kiedy zmieniono koryto rzeki przy ujściu do Łyny usypując groblę, zwaną przed wojną jako Grobla Filozofów, w celu fortyfikacyjnym. I dała ona energię na początku garbarni i farbiarni skór.

Drugim takim wstrząsem dla rzeki był zamiar władz lidzbarskich zrobienia zapory i wykonania zalewu w celu umożliwienia między innymi dla „Mostostalu”, który otaczał opieką nasze miasto, wybudowania ośrodka wypoczynkowego nad jego brzegiem. To było przed telewizyjnym turniejem „Bank Miast” w 1975 roku. Należy tu przywołać postać Wiesława Czermaka-Nowiny, który to zapoczątkował protest przeciw takiemu przedsięwzięciu.

Uratowanie przełomu rzeki rzadko spotykanego poza górami i przyznanie się do błędu spowodowało, że redaktor Jerzy Ambroziewicz z Telewizji Polskiej przyznał dodatkowe punkty i Lidzbark Warmiński w tym telewizyjnym turnieju pokonał większą Mławę. W okresie, gdy byłem bardzo czynnym przewodnikiem zdarzało mi się przyprowadzać nad Symsarnę wycieczki ku ich zadowoleniu w sytuacji, gdy ich organizator planował większą ilość godzin na pobyt w Lidzbarku Warmińskim.

Wracając do nazwy. Pani Małgosia Jackiewicz –Garniec przypomniała mi, że Mieczysław Orłowicz w przewodniku po Mazurach Pruskich i Warmii, już przed wojną nazywał rzekę Symsarnę – Zymzera. W moim tekście „zakradł” się błąd. W języku niemieckim nazwa rzeki to Simser. Sąsiad zaś powiedział mi, że jego pokolenie (młodsze) używało nazwy Symsa, ale wydaje mi się, że to taki „skrócik”.
Władysław Strutyński

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages