Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Mieć takiego proboszcza to skarb

2018-02-14 13:46:45 (ost. akt: 2018-02-14 14:26:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tak jak Kościół ma swoje kryteria oceny pracy proboszczów, tak parafianie także mają swoje. Dali temu wyraz biorąc udział w naszej akcji „Proboszcz i Parafia Roku 2017”. W Kurii Archidiecezji Warmińskiej z udziałem metropolity warmińskiego, arcybiskupa Józefa Górzyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia statuetek laureatom naszej akcji „Proboszcz i Parafia 2017 roku”.

Przypominamy, że od listopada ubiegłego roku nasi czytelnicy zgłaszali swoich proboszczów i parafie do udziału w akcji. Na skrzynkę redakcyjną dostawaliśmy setki e-maili i ciepłych uzasadnień. Czytelnicy wyjaśniali, dlaczego to właśnie ich proboszcz zasługuje na nominację.

— Myślę, że księża na pewno przeżywają satysfakcję, że ich praca została dostrzeżona — stwierdził metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński gratulując wyróżnionym proboszczom. — Niewątpliwie wartością plebiscytu jest to spojrzenie oddolne i nieuwarunkowane żadnymi innymi kryteriami. To ocena wiernych pracy pasterzy w Kościele. Podpytywałem organizatorów, jakie kryteria były szczególnie podkreślane w tej ocenie przez parafian. Otóż to przede wszystkim to, co możemy nazwać po prostu postawą ludzką, to co się nazywa zwyczajnie relacją z drugim człowiekiem, ale także oczywiście wartości, na które wierni czekają, a więc to, co ma wymiar głęboko duchowy. I chciałbym podziękować organizatorom, „Gazecie Olsztyńskiej” za sam pomysł organizacji takiej akcji — dodał metropolita warmiński.

Statuetki laureatom wręczył Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM. A jako pierwszy odebrał ją ksiądz Sławomir Skorupski, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Henrykowie i św. Wawrzyńca w Mingajnach (obie w gminie Orneta), który zajął pierwsze miejsce w naszej akcji.

Do kandydatury księdza Sławomira parafianie również dołączyli uzasadnienie: „Doskonale wykonuje swoje obowiązki i jako duszpasterz ma dobry kontakt z mieszkańcami swoich parafii” — napisali w e-mailu.

Ksiądz Skorupski proboszczem jest dopiero od półtora roku. Ma zaledwie 34 lata, a w tym wieku zwykle duchowni są jeszcze wikariuszami. To najmłodszy proboszcz w diecezji i jak widać już został doceniony, czego dowodem jest zajęcie pierwszego miejsca w naszej akcji.

— Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, którzy mi zaufali — podkreślił ks. Skorupski. — Bardzo się cieszę za każdy oddany głos. I obiecuję, że dalej będę starał się pracować jak najlepiej, żeby w naszych parafiach w Henrykowie i w Mingajnach, działo się coraz lepiej. Ufam, że Pan nam będzie błogosławił i zrobimy jeszcze wiele wspaniałych dzieł. Cieszę się, że laureatem akcji, takim tytułem został uhonorowany proboszcz z małej parafii wiejskiej — wyznał ks. Skorupski.
am

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages