Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Nasze warmińskie owoce są wspaniałe

2018-02-09 10:11:40 (ost. akt: 2018-02-09 10:26:53)
Fot. — Firma Mirpol, której prezesem zarządu jest Mirosław Król organizuje konferencje razem z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Fot. — Firma Mirpol, której prezesem zarządu jest Mirosław Król organizuje konferencje razem z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Autor zdjęcia: Fot.Ewa Lubińska

O tym jak dobre i cenione są warmińskie owoce rozmawiamy dzisiaj z Mirosławem Królem, prezesem zarządu firmy Mirpol Orneta, który zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwie konferencje zaplanowane na 13 i 14 lutego w Ornecie.

— Pana firmę Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Mirpol kojarzę głównie ze sprzedażą materiałów budowlanych, a tu okazuje się że ma pan też spore doświadczenie w skupie owoców i zbóż.

— Skup truskawek i jabłek przemysłowych rozpoczęliśmy już w roku 1993. I robimy to z powodzeniem. Owoce pochodzą z tradycyjnych upraw, nie są intensywnie nawożone oraz sztucznie nawadniane. Nie jest to też intensywna produkcja. Cechą charakterystyczną naszych produktów jest ręczny zbiór, co daje efekt wyselekcjonowanych owoców. Współpracujemy z przetwórniami oraz chłodniami znanymi na naszym rynku krajowym i nie tylko krajowym.

— Słyszałam, że jest spore zainteresowanie naszymi warmińskimi owocami.
— Bo są doskonałe. To surowiec z najzdrowszego regionu Polski, czyli z Warmii Mazur i Powiśla. Jest rzeczywiście bardzo ceniony przez producentów, z czego się bardzo cieszymy. Jakość naszych owoców jest szeroko znana i doceniana. Przy okazji warto posłużyć się tutaj chociażby takim argumentem, że badania przeprowadzane przez niezależne laboratoria, potwierdzają brak skażeń pestycydami oraz niskie nawożenie nawozami. Skup prowadzony jest pod nadzorem Inspektoratu Sanitarnego oraz Inspektoratu Weterynaryjnego. Środki transportowe są też pod nadzorem tych instytucji.

Spełnianie oczekiwań naszych odbiorców oraz pełne udokumentowanie pochodzenia naszych owoców powoduje, że zakłady przetwórcze oraz producenci plantatorzy ze względu na naszą wieloletnią wiarygodność oraz doświadczenie chętnie nawiązują z nami współpracę. Wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem oraz stworzona baza surowcowa w naszym regionie pozwala na spełnienie oczekiwań co do jakości owoców dla zakładów przetwórczych.

— Jakie owoce skupujecie?
— Kupujemy truskawkę, głównie odmiany senga sengana, jabłka przemysłowe, czerwoną porzeczkę, czarną porzeczkę, aronię, malinę, czarny bez oraz śliwę mirabelkę dla wiodących producentów soków i mrożonek. Uważam, że nasze owoce powinny być bardziej promowane, bo są naprawdę bardzo zdrowe. Owoce z naszego regionu są doceniane przez polski przemysł przetwórczy i ten surowiec wspólnie staramy się zagospodarować. Specyficzny mikroklimat w naszym regionie powoduje, że owoce cechuje wysoka jakość.

Charakteryzują się dużą trwałością podczas transportu w stanie świeżym. Truskawki staramy się kupować we wczesnych godzinach porannych, żeby jak najszybciej owoce trafiły na taśmę produkcyjną.
Producentom plantatorom, oprócz zagospodarowania ich surowców, oferujemy środki do produkcji zwiększenia efektywności ekonomicznej z posiadanych areałów upraw, oferujemy też wiedzę w postaci konferencji i sympozjum. Wspólna praca pozwala uzyskać surowiec o odpowiednich parametrach, dzięki czemu nie mamy problemu ze zbytem.

— Skupujecie też zboża?
— Tak. Kupujemy zboża konsumpcyjne: pszenicę, żyto, owies i jęczmień dla znanych producentów i przetwórców mąk, kasz, płatków oraz zboża paszowe dla producentów pasz. Realizujemy kontrakty eksportowe i importowe zbóż paszowych z wiodącymi firmami działającymi w tej branży. Dodatkowo prowadzimy skup rzepaku dla wiodących przetwórców przemysłu tłuszczowego. Jesteśmy również właścicielami gruntów rolnych, na których możemy łączyć teorię z praktyką włącznie z naszą działalnością handlową środkami do produkcji rolnej.

— Owocowy rynek bardzo pana wciągnął, słyszałam, że organizuje pan częste spotkania i konferencje z plantatorami owoców i producentami zbóż rzepaku.
— Zgadza się. W tym roku jako firma Mirpol współorganizujemy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie dziesiątą, jubileuszową, konferencję dotyczącą produkcji owoców w naszym regionie, z czego się bardzo cieszymy, bo to świadczy o tym, że jest zainteresowanie rozwojem tej tematyki w naszym regionie.

Współuczestnikami konferencji są firmy, które są przedstawicielami przemysłu spożywczego oraz są zainteresowane uzyskaniem jak największej efektywności ekonomicznej produkcji owoców. Te spotkania przyciągają coraz więcej uczestników producentów plantatorów, co daje nam motywację do dalszych działań w tym zakresie.

W tym roku w Ornecie odbędą się dwie konferencje. Jedna to "Innowacyjne metody uprawy zbóż oraz roślin strączkowych", którą zaplanowaliśmy na 13 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Ornecie, a druga 14 lutego w Gościńcu Warmińskim w Ornecie i ta będzie dotyczyła "Innowacje w produkcji owoców". Obie rozpoczynają się o godz. 10:00. Podaję godzinę, na wypadek gdyby ktoś chciał jeszcze do nas dołączyć.

Organizujemy je razem z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, reprezentowanym przez dyrektora Damiana Godzińskiego. Podczas takich konferencji staramy się zaprezentować ofertę producentów sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin i nawożenia oraz ofertę finansowania produkcji owoców oraz produkcji roślinnej. Staramy się wspierać producentów owoców i zbóż, rzepaku między innymi w formie takich właśnie spotkań, konferencji, na które serdecznie zapraszam.

Program konferencji

"Innowacyjne metody uprawy zbóż oraz roślin strączkowych"
13 lutego o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Orneta, przy Placu Wolności 26.
W programie: godz. 10:00- 10:10— otwarcie konferencji, powitanie uczestników; godz. 10:10-11:05 — agrotechnika w uprawie zbóż oraz roślin strączkowych. Zmianowanie, prawidłowy dobór odmian; godz. 11:05-11:50 — trendy i zapotrzebowania rynku zbóż (Daku International sp. z o.o.); 11:50-12:00 — przerwa kawowa; 12.00-12.45 — nawożenie upraw zbożowych oraz strączkowych (Yara Poland sp. z o.o.); 12.45-13.30 -zapotrzebowanie rynku, rośliny bobowate (Cefetra Polska sp. z o.o.); 13.30-14.15 — oferta nasienna zbóż, rzepaki jare (DSV Polska, Saaten-Union Polska sp. z o.o.,Rappol Polska sp. z o.o.); 14.15 -15.00 — program ochrony zbóż, rzepaku i kukurydzy (Ciech Sarzyna); 15.00-15.15 — podsumowanie konferencji, konkurs (Mirpol Orneta )

„Innowacje w produkcji owoców”
14 lutego o godz. 10.00 w „Gościńcu Warmińskim”, ul. Przemysłowa 25 w Ornecie.
Program konferencji: godz. 10:00-11:00 — otwarcie seminarium — Damian Godziński, dyrektor WMODR z siedzibą w Olsztynie, 10:10-11:00 — aspekty ekonomiczne upraw roślin jagodowych — dr Inż. Dariusz Paszko (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie); 11:00-11:40 — innowacje w nawożeniu roślin sadowniczych i jagodowych — Jarosław Barszczewski, (Yara Poland sp.z o.o.), 11:40-12:00 — przerwa poczęstunek; 12:00-12:50 — innowacyjność preparatów Intermag Olkusz — Wiesław Ciecierski, kierownik ds. Rozwoju Biznesu Intermag sp. z o.o.; 12:50-13:50 — ochrona przed patogenami roślin jagodowych ze szczególnym uwzględnieniem truskawki i maliny — dr hab. Barbara H. Łabanowska, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach; 13:50-14:30 — prezentacja środków ochrony roślin dla upraw sadowniczych i upraw firmy Bayer CropScience — Mariusz Szyczewski, doradca techniczno-handlowy Bayer CropScience, Roman Konstatynowicz, doradca techniczno-handlowy Bayer CropScience; 14:30-14:50 — efektywna produkcja owoców
— Magdalena Pusz (WMODR Olsztyn); 14:50-15:10 — podsumowanie konferencji, konkurs — Mirosław Król, prezes MIRPOL Orneta.
Wstęp na obie konferencje wolny.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages