środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Historyczne poszukiwania poległych

2018-01-09 09:31:47 (ost. akt: 2018-01-09 09:38:07)
Jeden z historycznych dokumentów, które mogą pomóc w identyfikacji poległych żołnierzy

Jeden z historycznych dokumentów, które mogą pomóc w identyfikacji poległych żołnierzy

Autor zdjęcia: Rafał Pliszka

Trwają prace nad bazą danych osób pochowanych na cmentarzu Armii Radzieckiej przy ul. Olsztyńskiej w Lidzbarku Warmińskim. Są ogólnodostępne listy ale jest wiele dziur i luk. To ciekawy, choć mroczny, okres zimy roku 1945. Dzięki internetowi zdobywamy nowe informacje i dane.

Mały odpoczynek w okresie świątecznym i podsumowanie źródeł informacji. Okazało się że jest tego tyle, że chwilę trzeba było poświęcić na zebranie materiałów, które ułatwią pracę w późniejszym czasie.

Główny front operujący na naszym terenie to 2 i 3 Front Białoruski. Uzupełniłem w końcu skład jednostek i wchodzących w skład poszczególnych związków taktycznych.

Oprócz suchych faktów coraz więcej wychodzi zapisów z walk jak również map. W tej chwili zaczyna powstawać baza danych uzupełniających listę ogólnodostępne.

Zrządzeniem losu pierwsze wyszukiwanie skierowało mnie na żołnierza Siemena Isajewa Dmitrowicza. Rocznik 1925. Wieś Markowa w Rejonie Kurskim 1300 kilometrów od Lidzbarka Warmińskiego. W tej chwili wiemy w jakiej mogile jest pochowany, więc jest możliwość wskazania miejsca ostatniego spoczynku tego młodego człowieka służącego w 134 Dywizji Strzeleckiej.

Ustalam też okoliczności jego śmierci w trakcie ofensywy w południowej części miasta i tajemniczego wzgórza 134,4. Zginął gdzieś w okolicach cmentarza w Lidzbarku Warmińskim, a pierwotnie pochowano go w mogile zbiorowej na placu mleczarni.

A dziś świąteczna niespodzianka i odpowiedź od Administracji Rejonu Kurskiego w sprawie pomocy w ustaleniu dodatkowych informacji.
Rafał Pliszka

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #2414334 | 81.163.*.* 10 sty 2018 09:11

  Awsome story, good luck!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lidzbarszczanka #2414189 | 213.5.*.* 10 sty 2018 01:55

  Przy ul.Olsztyńskiej???? a gdzie niby przy ul.Olsztyńskiej jest cmentarz Radziecki?????? przy ul. Orneckiej to takowy się znajduje.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages