Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Siedemdziesięciolatek zgubił drogę do domu

2018-01-04 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-04 15:10:47)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Policjanci z lidzbarskiej patrolówki pomogli starszemu, błąkającemu się mężczyźnie. 70-latek był zziębnięty i zdezorientowany. Mężczyzna przeszedł kilka kilometrów od miejsca zamieszkania i bezskutecznie szukał drogi powrotnej do domu. Na widok pieszego, który szedł wzdłuż drogi krajowej nr 51 zareagował kierujący, który poinformował telefonicznie policjantów. Funkcjonariusze odwieźli seniora do domu i przekazali pod opiekę.

Wczoraj, 3 stycznia po godzinie 17.00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał telefoniczną informację od jednego z kierowców, że przy drodze krajowej nr 51 w okolicach miejscowości Kraszewo porusza się starszy człowiek.

Policjanci pojechali we wskazane miejsce i zastali stojącego w przydrożnym rowie mężczyznę. Po chwili okazało się, że mieszkaniec miasta zgubił się, miał problemy z poruszaniem i był zziębnięty. 70-latek przez dłuższą chwilę nie potrafił podać swoich danych personalnych.

Po ustaleniu adresu zamieszkania funkcjonariusze odwieźli 70-latka do domu.

Zima to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na bardzo niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to także czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, czy altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.

Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Inną grupą narażoną na niebezpieczeństwo są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy.

Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić ośrodek pomocy społecznej.

Policjanci apelują „nie bądźmy obojętni”. Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W przypadku zauważenia osób narażonych na zamarznięcie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt dzwoniąc na  numer alarmowy 112, 997.

Nie bądźmy obojętni na los osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, nawet jeśli powstała ona z ich winy. Pamiętajmy, że pomagając tym ludziom - możemy ocalić ich życie
Informacja KPP LW

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol warmiński #2412242 | 83.9.*.* 7 sty 2018 23:44

    Jak coś się zgłasza , to dwie godziny ich nie ma ,tak , że wszyscy zdążają się ulotnić. A jak staruszek w przydrożnym rowie , to są po chwili .O co tu chodzi ?????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages