środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Aktywny rok w "Oranżerii Kultury"

2018-01-04 11:39:48 (ost. akt: 2018-01-04 11:47:39)
Teatr To i Owo z Ornety wystąpił w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim z okazji Dni Teatru

Teatr To i Owo z Ornety wystąpił w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim z okazji Dni Teatru

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Rok 2017 w Oranżerii Kultury był rokiem wypełnionym codzienną pracą wśród książek i wyjątkowymi wydarzeniami edukacyjno – kulturalnymi. Miejska Biblioteka Pedagogiczna w minionym roku zgromadziła blisko 14,5 tysiąca uczestników.

Byli to nie tylko czytelnicy, ale także słuchacze, widzowie, uczestnicy koncertów, spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, wystaw, konkursów. Był to rok spotkań z niezwykłymi ludźmi i ich pasjami. Rok, w którym poprzez literaturę i sztukę mogliśmy się rozwijać, poznawać nowe obszary i pogłębiać swoje zainteresowania.

400 nowych książek wzbogaciło nasz księgozbiór, w tym publikacje akademickie oraz książki z zakresu edukacji regionalnej, biografie wybitnych i sławnych osobistości oraz książki z piękną ilustracją. Zakupione książki zawsze prezentujemy publiczności na corocznym spotkaniu pt. „Nabytki”.

Zajęcia, wycieczki edukacyjne i wykłady - skorzystało z nich ponad 2500 osób-dzieci, młodzież, dorośli, mieszkańcy Lidzbarka i okolic, rodzice i pedagodzy. Gościliśmy na nich prof. Zbigniewa Mikołejko, prof. Edytę Gruszczyk-Kolczyńską, prof. Krzysztofa Mikulskiego.

9 spotkań autorskich - 700 odbiorców, podczas których zaprezentowali się głównie twórcy regionalni ze swoimi książkami: Anna Ossowska - „Ucieczka”, Sławomir Skowronek - „Śnieg, ogień i krew 1807”, Sebastian Mierzyński - „Muza Krasickiego”, Wojciech Motylewski - „W służbie Bonapartego”, Zbigniew Waszkielewicz ”Wujek Ziuniek-kopiuj wklej”, Adam Zalewski - „Stacja Ostpreussen”.

Salon Literacki i Lidzbarskie Dyktando to formy promocji czytelnictwa w naszej placówce. Salon Literacki gromadzi miłośników słowa – ostatnie spotkanie poświęcone było Edwardowi Stachurze. Lidzbarskie Dyktando cieszy się dużym powodzeniem – organizowane było po raz drugi , a główną nagrodą dla laureata jest rower miejski. W 2017 roku rower zdobyła Barbara Zegler.

"Lato w Oranżerii" — to propozycja czytelnicza na wakacyjne miesiące — zainicjowane Piknikiem Rodzinnym, w tym roku poświęconym tematowi flory i fauny. Letnia Biblioteka gromadzi turystów i mieszkańców ze swoimi gośćmi w Oranżerii i na tarasach, a letnie Wieczory Czwartkowe w Oranżerii to spotkania z muzyką literaturą, sztuką.

Na przełomie lipca i sierpnia ponownie gościliśmy uczestników festiwalu Warmia Musica, którzy oprócz przeprowadzenia warsztatów, uświetnili swój pobyt w Oranżerii dwoma koncertami. Ponadto wszystkich chętnych zapraszamy na wycieczki i zajęcia literacko – kreatywne.
Koncerty na stałe zagościły w Oranżerii, a koncerty noworoczne wprowadzają nas w Nowy Rok. Ponad 20 koncertów w minionym roku zgromadziło ok. 1500 słuchaczy. Wykonawcami byli soliści oraz zespoły kameralne, profesjonaliści i amatorzy.

Współpracujemy z olsztyńską Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia oraz Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2017 roku gościliśmy m.in. takich artystów, jak pieśniarz Evgen Malinovski, cymbalistka Ania Broda, Klaudyna Żólnierek - lutnistka czy Barbara Drążkowska – pianistka. W grudniu za sprawą zespołu Cellofuny w Oranżerii zagrały 22 wiolonczele!

Wystawy są ważnym elementem pracy naszej placówki. W 2017 roku zaprezentowaliśmy wystawę poświęconą Johannowi Larassowi – mistrzowi sztuki ogrodniczej , Fotograficzną Mapę Warmii czy autorską wystawę fotografii Krystyny Janusz „Przejścia”. Latem prezentowaliśmy „Polską Szkołę Ilustracji 60-80”, „ Lidzbarski Zwierzyniec Very i Ignacego”- prace Very Kobylińskiej, „Pejzaże pięknem malowane” Kasi i Mariusza Kaldowskich, a jesienią – portrety Anastazji Fietisowej „Warmińskie spotkania”oraz Mistrzynię Ilustracji – Elżbietę Wasiuczyńską. Obecnie w galerii można obejrzeć wystawę stworzoną dzięki mieszkańcom miasta „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc-mapa wydarzeń” pokazująca powojenną historię naszego miasta.

Warsztaty to kolejna propozycja dla osób kreatywnych. Dwa razy w roku zapraszamy całe rodziny na zajęcia „Ludzie Kartki Piszą” przypominając o pięknej sztuce wykonywania kart pocztowych. Ponadto warsztaty dla dzieci z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską i „Malowane dachówki” czyli udana próba zachowania starych dachówek ozdobionych motywami roślinnymi.

Spotkania w klubach – Klub Podróżnika, Klub „Nasza Mała Ojczyzna” oraz „To idzie młodość” . Gościliśmy ludzi o niespotykanych pasjach m.in. podróżników Elę i Piotra Szymanów, himalaistkę Beatę Kuprewicz, lidzbarskich rekonstruktorów, a także Piotra Sułkowskiego – dyrektora olsztyńskiej filharmonii, który przybliżył nam sylwetkę kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.

„Lidzbark Warmiński – nasze miasto – my w nim” to efekt naszej współpracy z lidzbarską młodzieżą. Podczas wspólnego projektu młodzi mieszkańcy naszego miasta i okolic
zaprezentowali siebie i swoje miasto poprzez fotografię, film i słowo pisane. Raz jeszcze gratulacje.
"Słowem malowane", ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez nas po raz trzeci, był dużym wyzwaniem, ale też powodem do dumy. W tym roku ilustrowano wiersze pisarki i poetki Wandy Chotomskiej – wpłynęło 1144 prac ze 138 placówek z całej Polski. Nagrodzone prace zaprezentowaliśmy na wystawie, a dzięki firmie PBMedia możemy poszczycić się wydawnictwem pokonkursowym.

Teatr w Oranżerii to możliwość spotkań z amatorskimi zespołami z naszego regionu. Teatr jak Marzenie, To i Owo, Teatr Dorosły UTW, Młodzieżowa Grupa Teatralna z MDK - to nasi goscie w 2017.
Przed nami kolejny rok, w którym chcemy wspierać działania lokalnej społeczności w ich samorozwoju, chcemy inspirować i rozbudzać pasje. Pragniemy, by Oranżeria nadal była miejscem spotkań ludzi Niech 2018 rok będzie równie aktywny i twórczy, czego w imieniu zespołu, jak i swoim własnym wszystkim życzę
Anna Puszcz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki PedagogicznejPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Drogie Panie #2410100 | 217.153.*.* 4 sty 2018 22:40

  Niech głosy malkontentów Was nie zrażają - każdy kto coś robi, naraża się na ataki, a internet pełen jest żałosnych hejterów. Też bywam na organizowanych przez Was imprezach. Są na bardzo dobrym poziomie. Nie stać mnie na wyjazdy do metropolii i nie miałabym szans uczestniczyć w czymś podobnym, gdyby nie Wasza działalność. Cieszę się, że coś takiego istnieje i działa w takim małym miasteczku jak nasze. Dziękuję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. JAJA #2409899 | 94.254.*.* 4 sty 2018 18:50

  14,5 tysięcy często tych samych uczestników , w tych kilkudziesięciu wydarzeniach?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Andre #2409898 | 195.136.*.* 4 sty 2018 18:47

  Gości ślubnych i uczestników wiecy partyjnych w te 14,5 tys też wliczyły ;)?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Brawo #2409697 | 83.9.*.* 4 sty 2018 15:09

  Byłem na kilku wspomnianych wydarzeniach. Świetna robota. Gratuluję Pani Ani i zespołowi Oranżerii. Moi znajomi z Trojmiasta, których zabrałem na jeden z koncertów byli zachwyceni i zazdroszczą nam takiego miejsca oraz że tyle się tam dzieje wartościowych rzeczy. Wielki dzięki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages