Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Jeszcze jedno Boże Narodzenie

2018-01-03 09:07:48 (ost. akt: 2018-01-03 16:11:19)

Większość z nas obchodziła już Boże Narodzenie i Nowy Rok, ale nie wszyscy. Są wśród nas też i tacy, którzy celebrują te święta dwa razy — kiedy w rodzinie są członkowie różnych wyznań: katolicy, grekokatolicy i na przykład prawosławni

W najbliższą niedzielę, 7 stycznia Boże Narodzenie będą obchodzili wyznawcy Kościoła Prawosławnego i Greckokatolickiego. Wigilia Bożego Narodzenia przypada więc na 6 stycznia 2018.

To na niej, tak jak wyznawcy Kościoła Rzymskokatolickiego opłatkiem, wierni podzielą się prosforą.
— Prosforę piecze się z trzech składników: mąki, drożdży i wody, co symbolizuje Boga w trzech Osobach — wyjaśnia ks. Bogdan Sytczyk, proboszcz parafii greckokatolickiej przy cerkwi świętych Cyryla i Metodego w Lidzbarku Warmińskim. — Prosfora składa się z dwóch części, co też ma swoje znaczenie, bo Jezus był jednocześnie Bogiem i człowiekiem.

Oba Kościoły celebrują święta według kalendarza juliańskiego, a nie według gregoriańskiego, którym posługują się rzymokatolicy.
— Wigilia w naszym Kościele nie różni się specjalnie od Wigilii w Kościele Rzymsko-Katolickim — opowiada ksiądz Sytczyk. — Mamy podobne tradycje. Na stołach pojawiają się postne potrawy, jest kutia. Różnica polega na tym, że nie łamiemy się prosforą, a nie opłatkiem.

Po kolacji wigilijnej wierni grekokatoliccy biorą udział w Wielkiej "Poweczerii" (tak jak wyznawcy Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Pasterce).
Greckokatolickie Boże Narodzenie, tak jak prawosławne, trwa trzy dni. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem, drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, a trzeciego wspomina się św. Szczepana (Stefana), pierwszego męczennika.

Stosowanie kalendarza juliańskiego sprawia, że wyznawcy Kościołów Greckokatolickiego i Prawosławnego także nowy rok witają o 13 dni później niż rzymokatolicy.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. somf #2408811 | 81.163.*.* 3 sty 2018 10:04

    "Tak więc pożegnanie roku 2013 i powitanie 2014 będą świętowali w nocy z 13 na 14 stycznia podczas Małanki." Poprawcie to proszę :P trochę kłuje w oczy :P

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages