środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Kolejne uratowane życie

2017-12-19 11:00:00 (ost. akt: 2017-12-19 11:12:41)
Asp. sztab. Krzysztof Szram już drugi raz w ciągu kilku miesięcy uratował życie stosując resuscytację krążeniowo-oddechową za pomocą defibrylatora

Asp. sztab. Krzysztof Szram już drugi raz w ciągu kilku miesięcy uratował życie stosując resuscytację krążeniowo-oddechową za pomocą defibrylatora

Autor zdjęcia: materiały KP PSP LW

Szybka akcja kolegów i lidzbarskich strażaków uratowała życie 58-letniemu mężczyźnie, który zasłabł podczas pracy w jednym z przedsiębiorstw w Lidzbarku Warmińskim. Oddech mężczyźnie przywrócił doświadczony strażak Krzysztof Szram.

Do zdarzenia doszło wczoraj, 18 grudnia przed południem.

— Tego dnia o godz. 10.00 zaplanowano spotkanie wigilijne w siedzibie straży pożarnej, na którym jak co roku strażacy, emeryci oraz przedstawiciele służb współpracujących dzielą się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia — relacjonuje kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku warmińskim. — Jednak strażakom, którzy tego dnia pełnili służbę nie było dane uczestniczyć w tym tradycyjnym spotkaniu, bowiem tuż przed godz. 10.00 zostali zadysponowani do pożaru budynku gospodarczego przy ul. Wiejskiej w Lidzbarku Warmińskim. Do zdarzenia wyjechały dwa zastępy lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Na miejscu strażacy zastali płonącą altanę drewnianej konstrukcji, w której według świadków nie wykluczano obecności poszkodowanej osoby. Na szczęście przypuszczenia te okazały się być nieprawdziwe.

Strażacy podali prąd wody i sprawnie ugasili pożar. Interwencja straży pożarnej trwała około 60 minut.

Kiedy wracali do komendy, otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem pomocy potrzebował mężczyzna, który zasłabł na terenie firmy przy ul. Kopernika.

— Miejscowa karetka pogotowia prowadziła w tym czasie inne działania, stąd też do poszkodowanego zadysponowani zostali strażacy — kontynuuje kpt. Gowkielewicz. — Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali leżącego na zewnątrz budynku warsztatowego nieprzytomnego mężczyznę, któremu pierwszej pomocy udzielały osoby postronne, wykonując czynności resuscytacyjne.

Strażacy twierdzą, że te działania wykonane w pierwszej fazie przez kolegów mężczyzny miały ogromne znaczenie dla ratowanego. Dzięki nim przeżył.

Dalsza część akcji ratunkowej należała już do strażaków, którzy natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej za pomocą defibrylatora AED.

— Czynności ratownicze okazały się skuteczne, powróciło tętno i spontaniczny oddech, a po przyjeździe na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego z Dobrego Miasta poszkodowany 58-latek odzyskał także przytomność — kończy opowieść rzecznik prasowy strażaków.

Uratowanego mężczyznę przetransportowano do szpitala w Olsztynie.
Warto wspomnieć, że koordynatorem akcji ratowniczej był asp. sztab. Krzysztof Szram, który kilka miesięcy temu koordynował podobną akcją bezpośrednio ratującą życie i równie szczęśliwie zakończoną.
lub

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maja #2402125 | 195.136.*.* 21 gru 2017 02:26

  To skandal ! Chorych z lidzbarskiego szpitala do domów rozwozi karetka z Ornety, ratuje zespół z Dobrego Miasta, dlaczego tak się dzieje ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Pex #2401311 | 81.163.*.* 19 gru 2017 21:54

   A ja odcinając się od tych wszystkich negatywnych komentarzy chciałbym podziękować strażakom za uratowanie życia kolejnej osobie. Jesteście prawdziwymi bohaterami.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. nika #2401101 | 195.136.*.* 19 gru 2017 17:38

    jedna karetka na powiat to wstyd ,człowiek prędzej umrze niz się doczeka karetki, karetka przyjechała po 30min

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. 'magda' #2400936 | 83.31.*.* 19 gru 2017 14:14

     System powiadamiania ratunkowego niestety nie zawsze działa tak sprawnie, jak może się wydawać. Straż pożarna NIE ZOSTAŁA zadysponowana. Zespół straży pożarnej, który wracał z wcześniejszej akcji został praktycznie "ściągnięty z drogi" przez kolegę poszkodowanego. Dopiero wtedy strażacy natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i przystąpili do profesjonalnej akcji ratunkowej. Sytuacja była dramatyczna i bardzo przygnębiający jest fakt, że na karetkę pogotowia trzeba było czekać prawie 40 minut. I też, jako pierwsze przyjechało pogotowie z Dobrego Miasta. Może warto - drodzy Włodarze naszego miasta postarać się o kolejną Karetkę Pogotowia, by na przyszłość życie ludzkie mogło na czas znaleźć się pod opieką wykwalifikowanych osób??? Pan Zdzisław żyje i to jest w tym wszystkim najważniejsze...kolegom, którzy uratowali jego życie z całego serca gratuluję zachowania zimnej krwi, strażakom również. Chłopaki - uratowaliście ludzkie życie. Możecie być z siebie dumni !

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     1. agregat halonowy #2400886 | 195.136.*.* 19 gru 2017 13:09

      A gdzie zdjęcie kolegów którzy to pomogli mężczyźnie ?"...działania wykonane w pierwszej fazie przez KOLEGÓW mężczyzny miały ogromne znaczenie dla ratowanego. Dzięki nim przeżył. Za to zdjęcie jednego z wielu strażaków, którzy to spełnili swój służbowy obowiązek.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages