środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Ćwiczenia lidzbarskich strażaków w warunkach zimowych

2017-12-15 11:30:52 (ost. akt: 2017-12-15 11:39:36)
Akcja strażaków "Zima 2017"

Akcja strażaków "Zima 2017"

Autor zdjęcia: KP PSP

Dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim 11 grudnia około godz. 10.00 otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Lidzbark Warmiński - Koniewo. Na szczęście nie było to prawdziwe zgłoszenie tylko sygnał rozpoczynający ćwiczenia pod kryptonimem „ Zima 2017”.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że doszło do zderzenia busa przewożącego młodzież szkolną z pojazdem osobowym podczas bardzo złych warunków pogodowych spowodowanych intensywnymi opadami śniegu.

Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż zastępy lidzbarskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej prowadziły działania ratownicze dotyczące innego zdarzenia. Wobec tego do symulowanego wypadku zadysponowane zostały dwie najbliższe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych tj. OSP Runowo oraz OSP Żegoty.

Pierwsza faza działań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowcy w pojeździe osobowym, ewakuacji poszkodowanego na zewnątrz oraz przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. Młodzieży szkolnej udzielono wsparcia psychicznego, dwoje młodych ludzi wymagało tlenoterapii.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia dodatkowych sił i środków tj. trzech zastępów PSP z Lidzbarka Warmińskiego sprawiono namiot pneumatyczny będący formą zabezpieczenia logistycznego.

Na miejsce zdarzenia przybył także przedstawiciel zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i zarządca drogi dysponujący ciężkim sprzętem, obecny był patrol policji oraz aplikacyjnie karetka pogotowia.

Głównym celem ćwiczeń była koordynacja wszystkich służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas działań w trudnych zimowych warunkach.
Organizator ćwiczeń wyraża wdzięczność Panu Adamowi Brodowskiemu Dyrektorowi Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim oraz młodzieży biorącej udział w ćwiczeniach, a także przewoźnikowi Panu Danielowi Grzelak.
Kpt. Tomasz Gowkielewicz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. D #2398610 | 5.174.*.* 15 gru 2017 14:27

  Czy kierowcy byli trzezwi? :p tego z autobusu trzeba było przebadac :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #2398595 | 195.136.*.* 15 gru 2017 13:53

  a strażacy z runowa czekali koło jednostki wojskowej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages