Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Przyjdź po opłatek do redakcji

2017-12-06 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-06 15:48:33)
Opłatek w redakcji

Opłatek w redakcji

Autor zdjęcia: Anna Zbilska

Mamy dla naszych Czytelników 20 opłatków bożonarodzeniowych. Otrzyma je pierwsze 20 osób, które dzisiaj, 7 grudnia, kupią Gazetę Lidzbarską w siedzibie redakcji w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Milewicza 5.

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie — jedno z najpiękniejszych świąt katolickich. Na stołach świątecznych nie może zabraknąć opłatka, którym będziemy się dzielili składając sobie życzenia.

Czym jest opłatek? Jego łacińska nazwa to oblatum, czyli "dar ofiarny". To cieniutki biały opłatek chlebowy, niekwaszony i niesolony, wypiekany bez dodatku drożdży z mąki i wody.

Jest symbolem przebaczenia i pojednania. Katolicy dzielą się nim przed wieczerzą wigilijną i nie jest to jedynie zwyczaj polski. Opłatkiem dzielą się także: Włosi, Czesi, Ukraińcy, Białorusini, Litwini i Słowacy.

Jak się okazuje tradycja "łamania się" opłatkiem sięga czasów pierwszych chrześcijan. Nie wiązała się ze świętami Bożego Narodzenia, ale była symbolem komunii członków wspólnoty chrześcijańskiej.

Błogosławiono wówczas chleb i się nim dzielono. Z czasem zaczęto przynosić chleb na mszę wigilijną. Łamany podczas nabożeństwa chleb zabierano także do domów, bo podzielić się nim z tymi, którzy na mszy nie mogli być, na przykład z osobami chorymi

Opłatki z czasem zastąpił chleb. Wypiekano przy klasztorach oraz przy kościołach. Używano specjalnych metalowych form, do których wlewano ciasto.

W Polsce zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się na początku XVIII wieku. Zdobienie opłatków pojawiło się nieco później, bo prawdopodobnie na początku XIX wieku.

Wtedy właśnie takie stały się najpopularniejsze w Polsce, gdzie ozdoby opłatka wieszano nad stołem wigilijnym. Co miało zapewnić szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku.

Oprócz białego opłatka, przeznaczonego między innymi na komunikanty i na wigilię, wypieka się także opłatki kolorowe, przeznaczone dla zwierząt.
lub

ewydanie]
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages