środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Listopad miesiącem szacunku dla wartości w Szkole Podstawowej nr 1

2017-11-17 09:53:09 (ost. akt: 2017-11-17 09:57:50)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

13 listopada 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim mieli przyjemność wzięcia udziału w spotkaniu z kombatantami – żołnierzami Armii Krajowej.

13 listopada 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 mieli przyjemność wzięcia udziału w spotkaniu z kombatantami – żołnierzami Armii Krajowej, uczestnikami II wojny światowej – panem Lucjanem Deniziakiem i panem Józefem Russakiem.

Obydwaj panowie, mimo sędziwego wykazali się nie lada bystrością i jasnością umysłu. Opowiadali ciekawie, z pasją przekazując młodemu pokoleniu to, co powinno stanowić jeden z najwyższych celów, a mianowicie poczucie patriotyzmu.

To była niezapomniana lekcja historii – żywy przekaz wydarzeń „dni ciężkich klęski i rozgromu…”.

Panowie relacjonowali swoje przeżycia, wspominali wybitne postaci – Inkę - Dankę Siedzikówną, majora Zygmunta Szendzielarza – Łupaszkę i wielu swoich towarzyszy broni, z którymi walczyli w obronie ojczyzny.

Wojna jednak nie dla wszystkich skończyła się w 1945 roku. Pan Lucjan, ostatni żyjący dziś żołnierz V brygady wileńskiej do 1947 roku działał w konspiracji niosąc na ustach słowa dowódcy – „Lepiej z bronią w rękach umierać za ojczyznę na polu walki, niż na kolanach iść na szubienicę”.

Panowie z chęcią odpowiadali na zadawane im przez uczniów pytania, dzielili się przemyśleniami, przeżyciami. To była niezwykła lekcja historii, patriotyzmu i szacunku dla wartości.

Z wielkim wzruszeniem, pełni zadumy i wdzięczności żegnaliśmy znamienitych gości.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu wychowawczego – Listopad miesiącem szacunku dla wartości.

Goście przybyli dzięki uprzejmości pana Lecha Kobyłczyka na zaproszenie pani dyrektor Bożeny Drozd.
Hanna SkorynkoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: MAK

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages