Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

W lidzbarskim zamku pracownicy wspominali Iwonę Beatę Kluk

2017-11-06 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-06 09:41:23)
Iwona Beata Kluk

Iwona Beata Kluk

Autor zdjęcia: archiwum muzeum

W Dzień Zaduszny pracownicy lidzbarskiego muzeum w zamku wspominali zmarłą w tym roku, w wieku 50 lat Iwonę Beatę Kluk, związaną z Muzeum Warmii i Mazur od ukończenia studiów na UMK w Toruniu w 1991 roku.

Iwona Beata Kluk, muzealnik, kierownik pracowni malarstwa i grafiki w Dziale Sztuki Dawnej, kustosz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zmarła 1 kwietnia.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 kwietnia. Jej ciało spoczęło na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim.

Iwona Beata Kluk była mieszkanką Lidzbarka Warmińskiego. Ukończyła kierunek Muzealnictwa w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia z „Marketingu Kultury” na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. 


Była autorką licznych publikacji historycznych, wykładów, inicjatorką wystaw, a także pierwszego inwentarza ram zabytkowych w historii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W latach 2005–2008 pełniła obowiązki kierownika Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim – oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Przez kilka lat powadziła także w lidzbarskim zamku „Międzynarodowy wolontariat w ochronie krajobrazu kulturowego na Warmii i Mazurach”.

Z inicjatywy Iwony Beaty Kluk i pod jej opieką wolontariusze zinwentaryzowali przedwojenne i tuż powojenne nagrobki na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim.

Pod jej merytoryczną opieką wolontariusze prowadzili lekcje muzealne dla sześciolatków pod wspólnym tytułem „Bliżej historii”, czego efektem była publikacja dwóch podręczników dla sześciolatków – „Na dworze księcia Ignacego” i „Ludowe świętowanie na Warmii”.

W 2006 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W latach 2008–2010 opracowała i poprowadziła projekt, którego celem było przywrócenie świetności ołtarzom w kaplicy zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Była badaczka malarstwa portretowego i sztuki baroku. Na lidzbarskim zamku prezentowana jest m.in wystawa jej autorstwa "Malarstwo religijne ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie".

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages