Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

O cymbałach wileńskich w Oranżerii

2017-10-18 13:11:00 (ost. akt: 2017-10-18 13:35:38)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Najnowsza wystawa prezentowana w Oranżerii Kultury nosi tytuł „Walc niebieski”. Została przygotowana przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie z okazji 100 lecia urodzin cymbalisty Józefa Krupskiego. W sobotę odbyło się jej otwarcie połączone z koncertem Piotra Krupskiego – wnuka znanego cymbalisty.

Cymbały wileńskie to instrument, który przywędrował do naszego regionu po II wojnie światowej wraz z przesiedleńcami z Kresów Wschodnich.

Historia instrumentu to także losy ludzi, których powojenna sytuacja polityczna na stałe związała z Warmią i Mazurami.

Na przykładzie Józefa Krupskiego możemy poznać nie tylko losy pojedynczej osoby, ale także wielką historię stojącą w tle jego życiorysu.

Powojenne repatriacje, będące w dużej mierze wysiedleniami, próby adaptacji w nowej sytuacji życiowej i wreszcie powroty do muzyki. Do muzyki, czyli namiastki ojczyzny i zakorzenionej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Wystawa „Walc niebieski” wzięła swój tytuł od jednego z utworów granych przez Józefa Krupskiego. Zobaczyć można na niej nie tylko plansze, ale także książki i różne pamiątki związane z jego osobą.

W skład eksponatów wchodzą instrumenty – jeden pokazywany tylko na ekspozycji i drugi, na którym każdy z odwiedzających może spróbować swoich sił.

Cymbały wileńskie wplatają się również w historię Lidzbarka Warmińskiego. To właśnie na dziedzińcu zamkowym od roku 1978 odbywały się tzw. Zajazdy Cymbalistów, na których mistrzowie instrumentu prezentowali swoje umiejętności.

Zajazdy były także spotkaniem ludności z Kresów, gdzie wspólnie opowiadano historie i dzielono się wspomnieniami swojej utraconej ojczyzny.

W związku z wystawą Oranżeria przygotowała zajęcia edukacyjne, na których można dowiedzieć się więcej o powojennych migracjach ludności i jaki wpływ miały one na kształtowanie się naszego regionu.

Naturalnie punktem centralnym są cymbały wileńskie i muzykujący na nich mieszkańcy Warmii i Mazur.

Wystawę będzie można obejrzeć do końca listopada, zapisy na zajęcia: oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146. Zapraszamy!
OrganizatorzyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages