Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Zatrważające wyniki badań naszych dzieci

2017-10-18 09:00:00 (ost. akt: 2017-10-18 09:01:31)
Badanie wad postawy

Badanie wad postawy

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Lidzbark Warmiński podjął się niezwykłego projektu. Postanowił przebadać kręgosłupy dzieci i młodzieży - od przedszkolaków po gimnazjalistów. Są już pierwsze wyniki — nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Nasze dzieci wymagają pomocy.

Okazuje się, że bardzo intensywnej pomocy, bo gimnastyka korekcyjna to dla niemal połowy z nich zbyt mało. Młodzi ludzie wymagają już rehabilitacji.

Badania wykonuje Przychodnia lekarska "Medical" z Dźwierzut. Fizjoterapeuci podsumowali te wrześniowe rezultaty.

— Badaniami objęliśmy 292 uczniów z SP 1 z czego 139 dziewcząt i 153 chłopców z klas od I do VII — relacjonuje fizjoterapeuta Maciej Lasocki. — Z tej grupy 93 chłopców kwalifikuje się do objęcia gimnastyką korekcyjną, a 60 do zabiegów rehabilitacyjnych. Natomiast z grupy badanych dziewcząt 93 należy objąć gimnastyką korekcyjną, a 46 zabiegami rehabilitacyjnymi.

Nie lepiej, jak się okazało jest w gimnazjum nr 1. Tam przebadano 82 osoby, w tym 33 chłopców i 49 dziewcząt z klas II-III.

— Z tej grupy badanych osób 11 chłopców kwalifikuje się do objęcia gimnastyką korekcyjną, a 22 do zabiegów rehabilitacyjnych. Natomiast z grupy badanych dziewcząt 24 kwalifikuje się do gimnastyki korekcyjnej, a 25 do zabiegów rehabilitacyjnych. Należy nadmienić, że spośród wszystkich przebadanych z tej grupy dzieci i młodzieży nie ma ani jednej osoby, która spełniałaby normy i nie miała żadnych wad postawy — podkreśla Lasocki.

— Lepiej wypadły badania stóp. Tutaj wad jest o wiele mniej — dodaje Anna Jędrzejek, która we wtorek badała dzieci z lidzbarskiej "czwórki".

Fizjoterapeuci z "Medicalu" używają do badań podoskopu oraz urządzenia o nazwie kineod, które "skanuje" dziecięce kręgosłupy. Jest bezinwazyjne i na tyle dokładne, że niemal nic się przed nim nie ukryje.

Jakie wady najczęściej powtarzają się u przebadanych dzieci?

— 90 procent uczniów ma problemy z łopatkami — wylicza Maciej Lasocki. — Najczęściej są to odstające łopatki, asymetria ustawienia oraz odległości od kręgosłupa. Poza tym w płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa żadne dziecko nie trzyma pionu.

Szczegóły będą znane na początku listopada, wtedy bowiem zakończy się pierwsza część projektu, który miasto nazwało "Lidzbark Warmiński bez wad postawy".

— Wówczas poznamy skalę tego problemu — mówi Wojciech Korzeniewski, radny miejski i inicjator projektu. — Jednak już teraz wyniki cząstkowe, które poznaliśmy, dają nam jednoznaczny sygnał, że powinniśmy powiedzieć dosadnie: ratujmy nasze dzieciaki! Szokujące jest to, że w tak młodym wieku są zalecenia rehabilitacyjne, a dotyczą one około 50 procent populacji. Musimy mieć świadomość, że tak poważne wady postawy uniemożliwią w późniejszym wieku spełnianie marzeń naszych dzieci. Nie w każdej dziedzinie będą mogły podjąć pracę, czy rozwijać swoje pasje.

Pomysł na przebadanie młodych lidzbarczan zrodził się w głowach dwojga ludzi — Wojciecha Korzeniewskiego i piszącej te słowa Ewy Lubińskiej. Pomysłem tym w ubiegłym roku podzielili się z burmistrzem Jackiem Wiśniowskim i tak ruszyła ta niezwykła akcja profilaktyczna.

Miasto rozpisało przetarg na badania podoskopem i urządzeniem do "skanowania" układu kostnego.

Żeby poddać dziecko badaniu pod kątem wad postawy, trzeba było w ubiegłym roku złożyć w szkole lub przedszkolu zgodę na piśmie. Placówki oświaty zebrały ich około półtora tysiąca.

Badania ruszyły od początku roku szkolnego. Potrwają do końca października. Pierwszą część projektu zakończy podsumowanie badań. Rodzice otrzymają wydruki z opisem sylwetki dziecka, spotkają się też z fizjoterapeutami, którzy wyjaśnią jak czytać wyniki i jakie są normy.

Kolejnym krokiem w projekcie mają być szkolenia dla nauczycieli oraz rodziców i szeroko zakrojona profilaktyka wad postawy, czyli intensywne ćwiczenia korekcyjne i być może rehabilitacja, gdyby znalazły się pieniądze i na to, choć to trudne.

Jest jednak nadzieja — projektem burmistrz Wiśniowski zainteresował dwa ministerstwa — sportu i edukacji narodowej. Dzisiaj ma tam dwa spotkania, między innymi z minister Anną Zalewską.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. i ch.. z tego jest #2369823 | 195.136.*.* 8 lis 2017 13:20

  jedna córka 2 klasa druga w 5-tej klasie, plecaki koło cięźko dorosłej osobie nieść,, 7 lekcji plus worek z butami i strój, podreczniki ksiazki, i inne duperele na plastyke, cuda na kiju, jak mają byc proste kregosłupy, pierwszaki to samo,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Trener #2368816 | 213.184.*.* 7 lis 2017 08:47

  Ja do tematu dodam tylko tyle: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/artic les/PMC3445252/ Badanie nt. wpływu treningu siłowego na zdrowie dzieci/dorosłych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Oreta #2354044 | 213.5.*.* 19 paź 2017 08:34

  Pan radny wspierał POprzednika, który załował grosza na sport i korektę !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Waldi #2353873 | 94.254.*.* 18 paź 2017 22:24

  Ameryki nie odkryliście państwo radni i fizjoterapeuci ! TU trzeba diagnozować przyczynę !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ojciec #2353677 | 195.136.*.* 18 paź 2017 17:01

  Problem nie leży w 2-3 kg cięższym plecaku noszonym w sumie przez cała dobe ok 45 minut :( Dzieciaki w szkołach nie mają odpowiedniej dawki ruchu i co za tym idzie nie wynoszą odpowiednich nawyków po powrocie do domu. Można odzwyczaić od komputera ale trzeba odpowiednich " lekarzy " !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages