środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Ratujemy zwierzęta w dobrym Towarzystwie

2017-10-12 17:00:00 (ost. akt: 2017-10-12 13:42:11)
Nowe budy dla psów

Nowe budy dla psów

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

— Zwracam się do Państwa z prośbą, gdyż nie wiem gdzie prosić — napisała do nas jedna z Czytelniczek Gazety Lidzbarskiej, przybliżając nam historię swojej interwencji w sprawie źle traktowanego psa w jednym z gospodarstw w Babiaku.

Sprawę zgłosiła urzędowi gminy, który zobligował właścicieli do poprawy warunków życia zwierzęcia. Jak się okazało, właściciele nie potraktowali tych nakazów poważnie.

— Nic nie zostało poprawione Przejeżdżając przez Babiak zauważyłam, że pies dalej ma karygodne warunki. Padał deszcz, a tam żadnej osłony. To mały pies, na łańcuchu. Idzie zima, więc to nie są warunki dla takiego psa. Chciałabym również zgłosić chęć pomocy, możliwe że właściciele nie mają środków na nową budę.

Sprawę przekazaliśmy Barbarze Kułdo, inspektorowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

— Skontaktowałam się z autorką listu. Chodziło o skandaliczne warunki w jakich żyje niewielki piesek na jednej z posesji w Babiaku — opowiada Barbara Kułdo. — Przejeżdżająca przez wieś wolontariuszka ze Schroniska w Sopocie, zauważyła zwierzę uwiązane na krótkim, poskręcanym łańcuchu, budę, którą stanowiła oszklona szafka kuchenna oraz brak naczyń na wodę i karmę.

Podczas interwencji inspektora TOZ okazało się, że za domem są jeszcze dwa psy.

— Większy żył "pod chmurką", a młodziutka sunia w obszernej, wilgotnej szopie — opowiada Barbara Kułdo. — Dzięki decyzji zastępcy wójta gminy Lidzbark Warmiński, Tomasza Kołodziejczyka, na posesję trafiły dwie budy, trzecią zafundowała wolontariuszka. Ona też zakupiła karmę, wymieniła obroże i poskręcane łańcuchy na nowoczesne umocowania w postaci linek. Dzięki wspaniałej sołtys w Babiaku Annie Czeryba budy zainstalowane zostały na właściwych miejscach. Los całej psiej trójki będzie pod szczególnym nadzorem TOZ w Polsce Oddział w Starogardzie Gdańskim. Zapewnienie odpowiednich warunków do życia zwierzęcia jest nie tylko odruchem człowieczeństwa, ale także zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt — obowiązkiem właściciela.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Barbara Kułdo #2350817 | 188.146.*.* 14 paź 2017 20:08

  Dlaczego to JA mam węszyć, przechodzić się z nienacka i wyłapywać właścicieli, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków i łamią USTAWĘ o Ochronie Zwierząt. Ustawa to ważny akt i każdy mieszkaniec, obywatel MA OBOWIĄZEK zgłaszać sytuacje, które wskazują na znęcanie się nad zwierzętami!!! Jeżeli SUMIENIE mówi, że należy reagować, ratować zwierzaka to proszę zgłaszać do GL...ZAREAGUJĘ!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ell #2350676 | 83.9.*.* 14 paź 2017 16:31

  Takich piesków i widoków wokół nich jest pełno w gminie i okolicach....zwłaszcza na wsi u starszych samotnych osób.Prosze sie przejśc i zobaczyć.Biedne zwierzaki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. max #2349523 | 94.254.*.* 12 paź 2017 20:24

  witam, u mnie już drugi rok stoi buda dla psa i jakoś nikt jej nie chce, nie ma komu po nią przyjechać, bo przecież po co, szkoda słów na to wszystko.Pani Basiu czy mam ją spalić na ognisku czy jednak dla jakiegoś psiaka się przyda?.czy Wam wszystko trzeba przynosić na tacy, później wszyscy się martwią o zwierzaki.smiech na sali

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages