Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Życie bez nałogów i uzależnień wg. dzieci

2017-09-21 09:00:00 (ost. akt: 2017-09-21 10:45:45)
Okładka publikacji pt. "Życie bez nałogów i uzależnień"

Okładka publikacji pt. "Życie bez nałogów i uzależnień"

Autor zdjęcia: archiwum

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim wydała niezwykły tomik poezji pt. "Życie bez nałogów i uzależnień" - wiersze i rysunki uczniów lidzbarskich szkół podstawowych.

Publikacja jest efektem współpracy z Gazetą Lidzbarską i szczególnym podsumowaniem tegorocznego konkursu dla uczniów lidzbarskich szkół podstawowych a dokładnie klas IV-VI pod hasłem "Życie bez nałogów i uzależnień". Konkurs obejmował poezję i prace plastyczne. Tak więc książeczka jest wydaniem pokonkursowym.
Wiersze i rysunki oraz grafiki będziemy także publikowali na łamach Gazety Lidzbarskiej.

Jak pisaliśmy na wstępie tego niezwykłego tomiku: Dzieci, to często nieme ofiary uzależnień rodziców. Kiedy mowa o skutkach alkoholizmu, czy narkomanii pod uwagę bierzemy głównie chorych, czyli osoby uzależnione i ich współuzależnionych partnerów. Rzadziej wspomina się właśnie dzieci, które z czasem stają się dorosłymi - dorosłymi dziećmi alkoholików - DDA, zmagającymi się latami z problemami, które narosły w czasach trudnej młodości. Dzieci niewiele mówią, ale dużo widzą i czują. Są świadkami tragedii rozgrywających się w rodzinach, gdzie istnieje problem uzależnień. W ich własnych lub w rodzinach ich przyjaciół, kolegów i koleżanek szkolnych.

Bardzo dobrze się więc dzieje, że Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim podejmuje pracę z dziećmi i młodzieżą. Nie tylko organizuje różnorodne konkursy i spotkania z takimi osobami jak np. sędzia Anna Maria Wesołowska, czy sędzia Artur Lipiński, ale też te trudne tematy porusza w dyskusjach, rozmowach, a tym razem postanowiła wydać pokonkursowy tomik poezji dziecięcej z mądrymi rysunkami uczniów klas IV-VI lidzbarskich szkół, który macie właśnie w swoich rękach. Dobrze, że dzieci mogły się wypowiedzieć na ten trudny, ale bardzo ważny temat. Posłuchajmy ich głosu, bo warto.

- Ta książeczka to uhonorowanie laureatów konkursu, który był przeprowadzany w szkołach podstawowych. Chcielibyśmy, aby z tą twórczością zapoznali się wszyscy rodzice w których ręce trafi tomik i spojrzeli na kwestie uzależnień oczami dziecka - powiedział Piotr Szutowicz, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ewa Lubińska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages