środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Zalane ulice, piwnice, powalone drzewa — to skutek nawałnicy

2017-09-21 09:00:00 (ost. akt: 2017-09-21 09:39:53)
Nawałnice w powiecie lidzbarskim

Nawałnice w powiecie lidzbarskim

Autor zdjęcia: KP PSP/Kamil Onyszk

— Teraz to chyba tylko kajakiem albo łodzią do miasta dotrzemy! — mówił zdenerwowany mieszkaniec Orneckiej w Lidzbarku Warmińskim, w poniedziałek rano, 18 września. — Cała ulica zalana, auta jeżdżą górą albo chodnikiem, zaraz go zniszczą. Co tu się dzieje?!

Ulewny deszcz, silny wiatr w nocy z 17 na 18 września oraz z poniedziałkowego poranku sprawił, że lidzbarscy strażacy wyjeżdżali na interwencję 40 razy. Byli też oczywiście na ul. Orneckiej, gdzie woda zalała spory kawałek jezdni.

— Strażacy już od samego rana zostali wzywani do działań związanych z usuwaniem wody — relacjonuje kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. — W Lidzbarku Warmińskim nieprzejezdny okazał się odcinek ulicy Orneckiej na wysokości ogrodów działkowych. Okazało się że duże ilości wody nagromadziły się w naturalnych zagłębieniach na terenie poligonu, woda poprzez przepust pod torowiskiem, wykorzystując naturalny spadek terenu, dostała się na ul. Ornecką po drodze zalewając osiedlowy plac zabaw.

Na miejscu byli nie tylko strażacy ale też pogotowie wodno-kanalizacyjne oraz burmistrz miasta Jacek Wiśniowski.

— Nadmierna ilość opadów spowodowała wsunięcie się osadów, zanieczyszczeń, między innymi gałęzi, do wpustu na ul. Orneckiej, czego skutkiem była jego niedrożność — mówi włodarz Lidzbarka Warmińskiego. — Znaleźliśmy już rozwiązanie, które wyeliminują całkowicie ewentualne zablokowanie wpustu, poprzez wstawienie specjalnej kraty, które będzie zbierała nieczystości.

Strażacy wypompowywali także wodę z wielu piwnic na terenie Lidzbarka Warmińskiego. Sporym wyzwaniem stała się akcja w miejscowości Biała Wola.

— Aby usunąć wodę z posesji, strażacy posiłkowali się ciężkim sprzętem — opowiada Tomasz Gowkielewicz. — Przy użyciu koparki wykonano przekop o długości około 50 metrów do rowu melioracyjnego, którym skutecznie odprowadzono wodę napływającą z sąsiednich pól.

Do podtopień doszło w wielu innych miejscowościach naszego powiatu. Dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim co chwilę odbierał nowe zgłoszenia.

— Do zdarzeń zadysponowane zostały wszystkie miejscowe jednostki OSP — kontynuuje rzecznik straży pożarnej. — Utrudnienia z wezbraną wodą wystąpiły w Ornecie, Mingajnach, Miłkowie, Wilczkowie, Lubominie, Henrykowie, Żegotach, Połapinie, Medynach. Na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim konar drzewa spadł na zaparkowany pojazd, bo intensywnym opadom towarzyszył porywisty wiatr, który powalał drzewa. Tego typu interwencje strażacy realizowali na DK 51 w miejscowości Samolubie, zablokowane były drogi w okolicach Kochanówki, Stoczka Klasztornego.

Warto wspomnieć, że sześcioosobowy zastęp lidzbarskich strażaków pojechał na pomoc do Elbląga w ramach Warmińsko – Mazurskiej Brygady Odwodowej. Do działań tych wysłano też zastępy OSP z Lubomina, Rogóża i Żegot.

Nawałnice w powiecie lidzbarskim
Nawałnice w powiecie lidzbarskim
Nawałnice w powiecie lidzbarskim
Nawałnice w powiecie lidzbarskim
Nawałnice w powiecie lidzbarskim

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages