Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Nowoczesny tor wizyjny w szpitalu

2017-09-18 18:42:10 (ost. akt: 2017-09-20 08:51:59)
Szpital w Lidzbarku Warmińskim kupił nowoczesny cyfrowy tor wizyjny - kamerę oraz monitor medyczny wraz z niezbędnym osprzętem do wykonywania zabiegów laparoskopowych

Szpital w Lidzbarku Warmińskim kupił nowoczesny cyfrowy tor wizyjny - kamerę oraz monitor medyczny wraz z niezbędnym osprzętem do wykonywania zabiegów laparoskopowych

Autor zdjęcia: Michał Ludkiewicz

Dzięki środkom pieniężnym przekazanym przez Starostwo Powiatowe oraz gminy Powiatu Lidzbarskiego Szpital Powiatowy w Lidzbarku Warmińskim kupił nowoczesny cyfrowy tor wizyjny - kamerę oraz monitor medyczny wraz z niezbędnym osprzętem do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Metoda ta z powodzeniem wykonywana jest w naszym szpitalu od połowy lat 90-tych.

Zabiegi wykonywane metodą laparoskopową to chirurgia przyszłości - można nią operować, służy też do badań diagnostycznych. Patrząc pod kontem pacjenta, to wielki krok naprzód w jego komforcie i bezpieczeństwie. Postęp technologiczny oraz ciągłe rozszerzanie zakresu wykonywanych zabiegów wymaga jednak stałego unowocześniania instrumentarium i temu celowi przyświecał najnowszy zakup.

Laparoskopia to metoda, która pozwala w sposób małoinwazyjny leczyć i diagnozować schorzenia jamy brzusznej. W chirurgii najczęściej operuje się tą metodą np. pęcherzyk żółciowy, wyrostek robaczkowy, schorzenia jelita grubego (głównie ze wskazań onkologicznych), przepukliny brzuszne i pachwinowe oraz rozworu przełykowego. Ginekolodzy posługują się tą metodą do usuwania mięśniaków podśluzówkowych, torbieli jajników, do leczenia niektórych postaci niepłodności, czy łagodnych zmian przydatków.

Metoda ta ma również zastosowanie w wybranych zabiegach urologicznych oraz onkologicznych. To także doskonała metoda diagnostyki chorób jamy brzusznej - zwłaszcza gdy inne metody obrazowania nieinwazyjnego nie dają pełnej odpowiedzi na pytanie o przyczynę i rodzaj schorzenia.

Pozwala na pobieranie różnego rodzaju próbek i wycinków narządów jamy brzusznej do badania histopatologicznego, bakteriologicznego itp.

Podstawowymi zaletami zabiegów laparoskopowych są:
— mała inwazyjność tzn. bardzo małe rany pooperacyjne (wielkości 0,5-2 cm),
— małe pooperacyjne dolegliwości bólowe,
— mniejsze ryzyko zakażeń i powikłań pooperacyjnych,
— szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności fizycznej.

Oczywiście metoda ta ma swoje ograniczenia i za każdym razem wymaga odpowiedniej kwalifikacji pacjenta przez lekarzy (chirurga i anestezjologa).

Nowoczesny zestaw laparoskopowy zakupiony na potrzeby szpitala w Lidzbarku Warmińskim pozwala zarówno na zwiększenie bezpieczeństwa leczonych pacjentów, jak i rozszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące tego zagadnienia prosimy o kontakt z Oddziałem Chirurgii Ogólnej szpitala w Lidzbarku Warmińskim tel. 089 767 2271 wew.255 lub 296.

Michał Ludkiewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: HufiecOrneta

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ?yre #2333554 | 195.136.*.* 21 wrz 2017 20:57

  Pan były obecny komendant hufca zapomniał dodać najważniejszego, ile zł dołożył starostwo wraz z gminami ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Modlitwa #2332497 | 83.28.*.* 20 wrz 2017 19:45

  I spraw Panie Boże bym nie musiała 4 raz trafić na ostry dyżur bo tego bym już nie przeżyła. Byłam 3 razy i zawsze bez skutku chyba że po receptę na Paracetamol, który jest bez recepty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pacjent #2331941 | 195.136.*.* 20 wrz 2017 11:13

  Haha nie wierzę. Ba chirurgii 1 stary chirurg bo dobrzy lekarze uciekają. Pacjentów można policzyć na palcach jednej reki. Do szpitala strach wchodzic a oni kupują sprzęt. Szkoda pieniedzy...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages