Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

IX. Dożynki Powiatu Lidzbarskiego w Henrykowie za nami

2017-09-14 09:00:00 (ost. akt: 2017-09-14 09:30:15)
Gospodarz dożynek starosta lidzbarski Jan Harhaj podzielił symbolicznie chleb

Gospodarz dożynek starosta lidzbarski Jan Harhaj podzielił symbolicznie chleb

Autor zdjęcia: Bernadeta Małachowska

Piękna pogoda sprzyjała powiatowym uroczystościom dożynkowym, które odbyły się 9 września w Henrykowie, w Gminie Orneta.

Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny w Henrykowie, którą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował na plac gdzie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, polegający na przekazaniu chleba przez starostów dożynek gospodarzom i dzieleniu go między uczestników uroczystości. Oprawę artystyczną tej części Święta Plonów zapewnił zespół Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego.

Honory Dożynek pełnili starostowie dożynek: Pani Monika Zajączkowska - Maziuk oraz Pan Bernard Raubo. Mieszkańców i przybyłych gości powitali wspólnie Starosta Lidzbarski Jan Harhaj oraz Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel.

— Cieszę się, że organizowane wspólnie z naszymi samorządami gminnymi, uroczystości dożynkowe, są wpisane w kalendarz najważniejszych wydarzeń z życia powiatu, każdego rolnika, ogrodnika, sadownika oraz działkowca. Dzisiaj, to właśnie Wam chcemy podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Dziękuję za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, dziękuję za największy skarb rolniczego trudu, za bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w nim jest nasza gościnność i obietnica, że nigdy nikomu go nie zabraknie — mówił Starosta Jan Harhaj.

Następnie przyszedł czas na wręczenie podziękowań i tytułów „Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Lidzbarskiego” oraz przyznanie nagrody Sołectwu wsi Babiak na ręce Pani Sołtys Anny Czeryby.
Ogłoszono również wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężył wieniec wykonany przez Sołectwo Henrykowo. Drugie miejsce przypadło Sołectwu Kumajny, zaś trzecie Sołectwu Nowy Dwór.

Kolejnymi punktami sobotnich dożynek były występy artystyczne zespołów ludowych i dziecięcych. Gościnnie na dożynkowej scenie zaprezentował się również kwartet z Ukrainy.
Uczestnicy VIII Dożynek Powiatowych mogli wysłuchać Gwiazdy Wieczoru – Zespołu ZANOZA oraz wziąć udział w zabawie tanecznej pod gwiazdami, którą poprowadził zespół Skay z Ornety.

Na tegorocznym Święcie Plonów nie zabrakło również stoisk wystawowych, przy których odwiedzający mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, konkursów sportowych, atrakcji dla dzieci, wystaw sprzętu rolniczego czy stoisk rękodzielniczych.

„Zasłużeni dla Rolnictwa Powiatu Lidzbarskiego”:
Gmina Orneta: Anna i Edward Ślubowscy, Monika i Marek Pluta, Justyna i Wojciech Sygnowscy.
Gmina Lidzbark Warmiński: Wanda i Józef Kwiatkowscy, Joanna i Tomasz Kimbar.
Gmina Lubomino: Agnieszka i Rafał Zalescy, Wioletta i Janusz Giedrs.
Gmina Kiwity: Agnieszka i Adam Milewscy, Danuta i Janusz Pałyska.

lub


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages