Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Koniec Lata w Oranżerii Kultury

2017-09-05 08:13:55 (ost. akt: 2017-09-05 08:19:17)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Lato 2017 za nami. W Oranżerii Kultury powitano i zakończono je rodzinnymi warsztatami. Spotykano się również na wystawach, koncertach i spotkaniach autorskich.

Wakacyjny sezon otworzył 2. Piknik Rodzinny „Flora i Fauna”, który proponowanymi warsztatami zachęcał do integracji międzypokoleniowej. Zatem można było zacząć od kleksa malując zwierzęta, zamienić książkę w kwiaty tworząc bukiet z makulatury, pracować techniką decoupage i pospacerować wśród kwiatów i roślin Oranżerii, by ostatecznie zbaranieć bawiąc się literacko.

Brzmi trochę przewrotnie zupełnie jak aura tegorocznego lata. Nie przeszkodziła ona jednak turystom w odwiedzinach dawnego pawilonu letniego biskupów warmińskich. Dziś stanowi on pięknie odrestaurowany zabytek, który stał się niezaprzeczalnie wizytówką miasta.

Co sprawiło, że około 4 000 tys. osób stało się gośćmi Oranżerii? Novum były Letnie Wieczory Czwartkowe, na które chętnie przybywali lidzbarczanie i turyści. Uznanie wśród publiczności zdobyły koncerty. Podziwiano recital lutniowy Klaudyny Żołnierek, grę na fortepianie Basi Drążkowskiej, śpiew i cymbały Ani Brody oraz muzykę poważną w wykonaniu zespołu artystycznego muzyki dawnej Festiwal Varmia Musica.

Zachwyciły także wernisaże – „Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego” i wystawa prac malarzy Katarzyny i Mariusza Kałdowskich, zatytułowana „Pejzaże pięknem malowane”.

Interesujące poznawczo, ale jakże odmienne, były spotkania autorskie z pisarzami Naszej Małej Ojczyzny: lekarką z Bartoszyc Anną Osowską oraz Adamem Zalewskim i jego przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein". W klubie „Nasza Mała Ojczyzna” spotkano się z profesorami Krzysztofem Mikulskim - współredaktorem lidzbarskiej monografii i Zbigniewem Mikołejko autorem „Żywotów Świętych poprawionych ponownie”.

Wiele działań podyktowane było realizacją projektu „Na ogrody w Heilsbergu” zarządzanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Ale nie tylko, ponieważ wakacje to również czas intensywnych poszukiwań archiwalnych zdjęć z powojennej historii miasta. Nadal trwają prace przygotowawcze do projektowej wystawy „Lidzbark Warmiński 50-80 – mapa miejsc-mapa wydarzeń”. Ponadto nasza młodzież przygotowuje wystawę „Lidzbark Warmiński – nasze miasto – my w nim” wykorzystując różne formy ekspresji twórczej.

Kontynuowano ubiegłoroczne formy pracy biblioteki letniej, czyli zajęcia literacko – kreatywne i wycieczki z przewodnikiem. Dużą popularnością cieszyły się leżaki. Gdy tylko słońce wyszło zza chmur korzystali z nich letnicy. Dni Lidzbarka uświetniono warsztatami „Ludzie kartki piszą”, które wykonano w technice kolażu z widokami miasta. A ostatnia wakacyjna wycieczka zgromadziła rekordową grupę odbiorców, ok. 60 osób.

Ostatni weekend wakacji razem z prof. Czachorowskim malowano twórczo dachówki wykorzystując motywy fauny i flory. Stworzono kwiaty, owady, ptaki – wszystko co można spotkać w biskupich ogrodach. Efekty pracy niespodziewane, emocje niezapomniane – podobnie, jak całe lato w Oranżerii Kultury.

Oranżeria KulturyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages