Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Betonowy zabytek

2017-09-07 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-07 12:59:46)
Dworzec Główny, Olsztyn

Dworzec Główny, Olsztyn

Nie takie już cudeńka widziała nasza mazursko-warmińska kraina, że ten zdziwić nie powinien. A jednak dziwi. Zdziwi każdego, kto widział olsztyński Dworzec Główny...

Najogólniej rzecz biorąc, to dość paskudna budowla, którą parę osób ukochało tak bardzo, że chcą zrobić z niego zabytek. Zabytek młody wiekiem, bo gmaszysko powstało w 1971 roku. Prawdę mówiąc nie rozumiem jak w ogóle można wpaść na tak dziwny pomysł.

W miejsce obecnego dworca ma powstać nowy. To właśnie chcą zablokować Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna. Na stronie FRO wyczytałem, że "pod względem funkcjonalnym dworzec główny jest obiektem wyjątkowym nie tylko w skali regionu, ale i kraju". Może i jest, ale nie ma żadnych przesłanek, żeby uznawać go za zabytek.

Według prawa zabytkiem jest coś, co stanowi "świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową". Dworzec takim świadectwem niewątpliwie jest. Ale na takiej samej zasadzie są nimi np. gierkowskie bloki. Podstawowym jednak pytaniem jest czy jego zachowanie leży "w interesie społecznym". Moim zdaniem nie.

Igor Hrywna

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2323668 | 83.28.*.* 8 wrz 2017 20:45

  Kiedyś korzystałam z dworca, kiedy było dokładnie wszystko i ciepło. Dziś jest tam ponuro zimno i prawdę mówiąc coraz mniej ławek na dokładkę stojących wewnątrz budynku na samym przeciągu czyli między jednym, a drugim wejściem i wyjściem. To nie zabytek,to ruina nie dająca żadnego schronienia. Kasy pozamykane poza jedną, brak okienka z informacją, brak ogólnej informacji PKS. Dyżurna ( w części gdzie wchodzą kierowcy) opryskliwa bez żadnej kultury odnosząca się do pytających. Wokół rozkopane ulice to normalne przy modernizacji, ale ktoś kto ma przesiadkę w Olsztynie jest wprost załamany brakiem informacji. Dworzec powinien przejść gruntowny remont albo go zburzyć i postawić nowy i tak nie daje schronienia ani ciepła. WC dla osób niepełnosprawnych co prawda jest, ale obsługuje go jedna pani ta sama co na dole sprawnych WC damskie i męskie. Olsztyński dworzec jest jak w Nidzicy jeden żałosny barak.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. S54 #2323540 | 176.97.*.* 8 wrz 2017 18:13

  Korzystałem z tego dworca kiedy tylko powstał. Spełniał wówczas wszystkie potrzeby podróżnych. Była restauracja, kawiarnia, sala kinowa, przechowalnia bagażu. Dzisiaj to tylko wspomnienie dawnej świetności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #2323360 | 213.5.*.* 8 wrz 2017 13:37

  Zburzyć!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. trol warmiński #2323025 | 83.6.*.* 7 wrz 2017 22:50

  Widać ,że wielu mieszkańców Olsztyna szykuje się do zamieszkania na dworcu , więc chce ,żeby był jak naj...A może zabytek betonowy w Gierłoży też zbużymy , bo jak coś jest z betonu ,to jest be . Wyczyścić , wypieścić , odnowić , i będzie wizytówka miasta. A wielu tu piszących chce , żeby PKP wybudowało wiatę przystankową , bo za 20 mln , tyle mniej więcej można wybudować .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Michael #2322997 | 195.136.*.* 7 wrz 2017 22:00

   Dworzec szpeci na każdym kroku. Zobaczcie na np. Poznan. Bardzo fajny i faldy dworzec, wizytówka miasta. Trzeba iść z postępem. Ale nie, jakaś pani Grażynka uważa ze to piękny budynek. Brudny i śmierdzący dworzec, reprezentujący PRL. Ogłoście ze burzycie ten dworzec, to sam ze swoim sprzętem przyjdę i pomogę przy rozbiórce.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages