Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Święci w Oranżerii

2017-09-04 08:59:43 (ost. akt: 2017-09-04 09:07:45)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury 31sierpnia odbyło się spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejko, który wprowadził gości w tematykę swojej najnowszej publikacji "Żywoty świętych poprawione ponownie". Obecnie książka została uzupełniona o dziewięć nowych osób kanonizowanych od 2001 r.

Filozof i historyk religii powitał zebranych dziękując za możliwość powrotów do jego rodzinnego miasta. Bo chociaż większość życia spędził w Warszawie z urodzenia jest lidzbarczaninem. Potem wszyscy obecni stali się świadkami przepięknie snutej opowieści o polskich świętych w odniesieniu do dziejów ojczystych. Pojawił się temat współistnienia władzy i kościoła, wzajemnych zależności i relacji.

Obok dykteryjek z żywotów świętych profesor zwracał uwagę na ogólnie przyjęte symbole – ciekawie przedstawił relikwie. W całości wykład stricte intelektualny w kontrze z doświadczeniem osobistym, przemijaniem egzystencjalnym i to właśnie zachwycało. Próba pogodzenia poznania naukowego z subiektywizmem myśli ludzkiej. Stąd zasłuchana publiczność, ale i rozbudzona intelektualnie miała wiele pytań do profesora, który prowadził dyskusję cierpliwie i łagodnie.

Czy można porównać sanktuaria Licheń z Jasną Górą wartościując je w wymiarze wiary? Czy adept szkoły medialnej prowadzonej przez ludzi kościoła będzie w przyszłości niezależnym dziennikarzem? To były naprawdę trudne pytania i jakże niejednoznaczne w możliwości udzielenia odpowiedzi.

Oczywiście nie obyło się bez autografów i dedykacji autorskich w ten ostatni w sezonie letnim wieczór czwartkowy w Oranżerii Kultury.

Oranżeria KulturyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages