środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Postępowanie podczas usuwania rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych

2017-08-21 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-21 10:22:01)

Autor zdjęcia: Archiwum

Na obszarze całego kraju obowiązują nowe zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych, które wprowadził Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Aktualne wytyczne ujednolicają podejście jednostek straży pożarnej do problematyki sposobu podejmowania interwencji związanych z niebezpiecznymi owadami takimi jak osy, szerszenie czy pszczoły.

Do najbardziej istotnych elementów nowych procedur należą określone metody postępowania strażaków po dojeździe na miejsce zdarzenia.

1. W przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, należy doraźnie ewakuować te osoby poza strefę zagrożenia i podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.

2. W pozostałych przypadkach podjąć działania polegające na:
— ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
— oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
— poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
— pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy „Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

3. W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, należy poinformować o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu. Przy braku akceptacji takiej formy działania należy stosować metodę określoną w pkt 2. Analogicznie należy postępować w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.

Odnosząc się do w/w procedur lidzbarscy strażacy będą dokładnie weryfikować sygnały związane z usuwaniem os i szerszeni już na etapie zgłoszenia telefonicznego. Natomiast w momencie gdy zastępy strażackie pojawią się na miejscu akcji to każdy przypadek będzie dokładnie analizowany. Jeśli okaże się że nasza interwencja jest bezzasadna zabezpieczymy jedynie teren a właściciel posesji lub jej użytkownik będzie usuwał gniazdo we własnym zakresie. Bardzo często otrzymujemy zgłoszenie o owadach gniazdujących w dziuplach drzew w sadzie, w ogrodowych altankach lub budynkach gospodarczych.

Należy pamiętać, że owady błonkoskrzydłe są elementem otaczającej nas przyrody, natury i jeśli nie stanowią bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzi to nasze działania są w tym momencie bezzasadne. Nigdy nie uchylamy się od pomocy, jednak w tym przypadku zmuszeni jesteśmy podjąć radykalne działania, tym bardziej, że wyjazdy do tego typu interwencji generują koszty związane z zakupem paliwa. Poza tym w czasie kiedy strażacy usuwają gniazdo os czy szerszeni może dojść do poważnego wypadku bądź pożaru a tu kluczową rolę odgrywa czas dojazdu - podsumował mł. bryg. Mark Pasławski komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warm.

Kpt. Tomasz Gowkielewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages