Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim w aureoli ikonograficznej sztuki

2017-08-16 09:42:53 (ost. akt: 2017-08-16 09:55:02)

Autor zdjęcia: mdklidzbarkwarm

Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszają na wystawę ikon zatytułowaną „Wokół aureoli”.

W powiecie lidzbarskim, w MDK-u, została zorganizowana wystawa prezentująca ikony wykonane przez uczestników zajęć plastycznych Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Każda z prac jest indywidualną interpretacją tematu kultu religijnego, patronów i sztuki sakralnej.

W wizerunkach świętych wpatrzonych w odległy, lepszy świat, można dostrzec poszukiwanie i wrażliwość.

Wszystkie eksponowane na wystawie dzieła zostały wykonane w tradycyjnej technice tempery z użyciem naturalnych pigmentów na drewnianym podłożu.

Słowo „tempera” pochodzi od łacińskiego „temperare”, oznaczającego mieszanie, zaś dawniej pod nazwą tempery rozumiano technikę malarską. Technika ta odznacza się intensywnością i transparentnością barw, a stosowane w niej barwniki są pochodzenia mineralnego, na spoiwo składa się: żółtko jajka i białe, wytrawne wino.

– Widzimy coraz większe zainteresowanie klasyczną sztuką ikonograficzną – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid”, której podopieczni prezentują swoje prace na wystawie. - Rośnie liczba utalentowanych twórców ikon, którzy uczą się tradycyjnych metod malowania.

Autorami ikonograficznej sztuki są: Danuta Świątek, Maria Szczepańska, Lucyna Poduch, Bożena Małysko Krzysztof Nosarzewski, Halina Gnat, Grażyna Kopańska, Anna Komorowska, Joanna Wachowicz, Zofia Pater oraz Barbara Włoch.

Najciekawsze prace oglądać można do końca sierpnia w Galerii w oknie w MDK Lidzbarku Warmińskim.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mdklidzbarkwarm

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages