Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Przewodnik po lidzbarskim zamku

2017-08-17 08:00:00 (ost. akt: 2017-08-17 08:55:40)
Okładka przewodnika "Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim"

Okładka przewodnika "Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim"

To zupełnie nowa publikacja autorstwa Małgorzaty Jackiewicz - Garniec i Mirosława Garniec — przewodnik po lidzbarskim zamku. Pięknie ilustrowany. Są w nim nie tylko fotografie historycznych wnętrz i bryły tego wspaniałego zabytku ale też grafiki i mapki wprowadzające nas w dzieje tego miejsca.

"Warmia — niewielka kraina historyczna w północno-wschodniej Polsce. Jej historia, krajobraz, architektura, twórcy - mieszkańcy i przybysze, poznane choć w części, stanowić mogą najlepszą definicję genius loci, miejsca, gdzie opiekuńcze duchy sprawiają, iż jest jedyne w swoim rodzaju" — tak rozpoczyna się ten niezwykły przewodnik, który opowiada nam historię zamku i samej Warmii.

Autorzy sięgają do początków. Przypominają o pruskim plemieniu Warmów, zamieszkującego te tereny do XIII wieku i idą dalej, wspominając powstanie diecezji warmińskiej. Już na początku przewodnika znajduje się mapka ukazująca podziały kościelne i administracyjne państwa krzyżackiego w Prusach w latach 1341-1466 z oznaczoną na niej wspomnianą ogromną diecezją warmińską. W przewodniku jest też mapa dominium warmińskiego ze średniowiecznym podziałem na komornictwa oraz plan miasta i zamku z ok. 1500 roku.

W przewodniku znajdziemy oczywiście znanych mieszkańców zamku biskupów warmińskich: księcia poetów biskupa Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika i jego wuja Łukasza Watzenrode, Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza, Marcina Kromera, czy Adama Stanisława Grabowskiego. Są też stare ryciny i fotografie naszego wspaniałego zabytku, ale i np. oranżerii. Autorzy nie zapomnieli oczywiście o niezwykłych ogrodach biskupa Krasickiego, które mógł właśnie z tejże oranżerii podziwiać, a właściwie z jej tarasu.

Przewodnik jest podzielony na poszczególne rozdziały:Warmia, zespół zamkowy, biskupi; Zamek - rezydencja; Brama, dziedziniec, krużganki; Kuchnia, piekarnia i browar; Zbrojownia; Piwnice; Krużganki, polichromie; Sala Audiencyjna; Wielki Refektarz; Oratorium, karcer i skarbczyk; Kaplica; Sala Obrad, Południowy Refektarz (zwany też Kapitularzem); Mały Refektarz (zwany Letnim Refektarzem); Kredens (gabinet biskupa Ignacego Krasickiego); Komnaty biskupie; Poddasze oraz Przedzamcze południowe (dzisiaj Hotel Krasicki).

Przewodnik napisała Małgorzata Jackiewicz-Garniec — kierownik Muzeum Warmińskiego w zamku. Mirosław Garniec wykonał do przewodnika fotografie i opracował: plany, zrzuty oraz przygotował go do druku.

Przewodnik jest już w sprzedaży. Dostępny też w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wstyd! #2311001 | 185.170.*.* 21 sie 2017 15:00

    "To zupełnie nowa publikacja autorstwa Małgorzaty Jackiewicz - Garniec i Mirosława Garniec" - MIROSŁAWA GARNCA!!! Do podstawówki marsz!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages