Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Sygnał Czytelnika. Wycinka drzew przy Warmińskiej

2017-07-28 09:00:00 (ost. akt: 2017-07-28 10:49:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Napisał do nas mieszkaniec ulicy Warmińskiej w Lidzbarku Warmińskim zaniepokojony prowadzoną tam wycinką drzew. Publikujemy list i odpowiedź burmistrza Jacka Wiśniowskiego.

Mamy piękny zielony zagajnik na osiedlu, ale komuś to bardzo przeszkadza, bo postanowili go zniszczyć. Czy ktoś sprawdził ile zwierząt tam zamieszkuje?

Bo my mieszkający na tym osiedlu wiemy, że tu mieszkają jeże, wiewiórki oraz mnóstwo różnych ptaków i innych małych zwierząt. Każdy się zachwyca, że u nas jest tak pięknie zielono, ale miasto chce nas pozbawić tego i chce wybetonować ten piękny zakątek. Dziś już zabrali się do wycinki drzew. Pięknych płaczących wierzb, które mają wiele lat. Tam gdzie trzeba wyciąć suche drzewa, które grożą zawaleniem to nikt się nie interesuje a jest ich kilka w lasku.

Proszę aby Państwo zajęli się tą sprawą. Nie było żadnego zbierania podpisów: "Czy nam ten pomysł się podoba?" Bez konsultacji z mieszkańcami niszczone jest to co zawsze było ozdobą naszego osiedla.

Mieszkanka osiedla

Odpowiedź burmistrza Jacka Wiśniowskiego z 21 lipca 2017

W dniu 29 czerwca 2017 roku Pan Andrzej Kabała, Radny Rady Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim, zwrócił się do Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego z prośbą o wycięcie 4 drzew gatunku wierzba rosnących na działce nr 27/50 przy ul. Warmińskiej. Prośba podyktowana była względami bezpieczeństwa oraz estetyką terenów należących do Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński.

Tego samego dnia został skierowany wniosek do Starosty Lidzbarskiego o wydanie zezwolenia na usunięcie czterech drzew gatunku wierzba. Przyczyny podane we wniosku były następujące:
— drzewostan jest przerośnięty, pnie posiadają zaburzoną statykę (wybrzuszenia ziemi w sąsiedztwie systemu korzeniowego);
— posusz 80% w koronach licznie występują suche konary, drzewostan zaatakowany grzybem i obumierający, na pniach ubytki drewna;
— drzewostan stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia, istnieje obawa, ze podczas silnych porywów wiatru może ulec wywróceniu oraz poważnie zniszczyć mienie publiczne i prywatne.

Jedno z tych drzew (oznaczone jako nr 2) to złom, który uległ zniszczeniu podczas silnych powiewów wiatru w miesiącu czerwcu.

10 lipca do Urzędu Miejskiego wpłynęła decyzja p.o. Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska działającej z upoważnienia Starosty Lidzbarskiego nakazująca zezwolić Gminie Miejskiej Lidzbark Warmiński na usunięcie czterech drzew (w tym jednego o dwóch rozgałęzieniach) oraz ustalająca termin usunięcia w trybie pilnym.

Podczas silnych porywów wiatru w nocy z 12 na 13 lipca jeden z konarów wierzby złamał się i runął na chodnik. Następnego dnia po informacjach telefonicznych od mieszkańca ul. Warmińskiej oraz Radnego Pana Andrzeja Kabały został wezwany wykonawca wycinki drzew, który usunął zagrożenie w dniu 18 lipca 2017.

Wycinka nie została jeszcze ukończona. Pozostałe pnie, które nie stanowią już zagrożenia dla ludzi i mienia, zostaną usunięte w dniach 24 -25 lipca 2017 roku.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lw #2297311 | 82.177.*.* 29 lip 2017 08:11

  Wkoncu będzie porządek ,to wygląda jak suche bagno, pełno myszy i szczurów raczej,a podpisy były zbierane .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bolo #2297070 | 81.163.*.* 28 lip 2017 17:56

  Co za bzdury koło szpitala zniszczylyscie całą przyrodę teraz bierzećie się za reszta wszystko wyciete .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #2297064 | 195.136.*.* 28 lip 2017 17:52

  Drodzy czytelnicy nie sugerujcie się zdjęciem zamieszczonym przez redakcje kochającą zieleń i pieski ! Prosty chwyt by zdyskredytować kogoś ....?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. obywatel #2296981 | 83.9.*.* 28 lip 2017 15:06

  kretyni, parę suchych gałęzi to całe drzewo wycieli. zamiast wycinki to przycinki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zuch #2296946 | 195.136.*.* 28 lip 2017 14:09

  Niektórym ciężko dogodzić, dbają o bezpieczeństwo i o estetykę - źle, nie dbają o nic - jeszcze gorzej... ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages